Nawigacja

Kongres Pamięci Narodowej

[TEKST + AUDIO] Wystawy na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.

Sześć wystaw, w tym multimedialne prezentacje, w jednym miejscu, ukazujące historię walki o niepodległość i starcie Polaków z dwoma totalitaryzmami XX wieku, wielkie zwycięstwo w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej i Zbrodnię Katyńską w 1940 r. Tragizm ludzkich losów, heroizm i bohaterstwo, walka o prawdę historyczną i pamięć. Pielęgnowanie polskości na obczyźnie. Historia zaklęta w obozowych grafikach i dokumentach przechowywanych w rodzinach Polaków, których wojenna zawierucha rozrzuciła po całym świecie. Bo historia mówi przez pokolenia. Zapraszamy na wystawy, które zostaną zaprezentowane na Kongresie Pamięci Narodowej organizowanym przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji.

  • Historia mówi przez pokolenia - Kongres Pamięci Narodowej IPN

Czy wiesz, że Polacy ocalili Europę i świat w 1920 r. przed eksportem rewolucji komunistycznej i podbojem świata przez Armię Czerwoną, a kłamstwo katyńskie stało się jednym z mitów założycielskich PRL oraz podwalin pojałtańskiego systemu? Znasz szlaki, którymi przeszły polskie kobiety i dzieci z Syberii do Persji (dzisiejszy Iran)? Czy wiesz, że w Afryce w czasie wojny powstały polskie osiedla? Czy wiesz, że polscy Żydzi też walczyli o niepodległość Polski w latach 1914–1921? Poznaj historię bohaterskiej walki żołnierzy polskich na wszystkich frontach II wojny światowej oraz walkę o zachowanie ludzkiej godności w piekle koncentracyjnych obozów. Zobacz grafiki rysowane w obozowych barakach KL Ravensbrück przez polską więźniarkę, artystkę Marię Hiszpańską Neumann i unikalne pamiątki Agnieszki Wisły, działaczki polonijnej ze Stanów Zjednoczonych. 

To wszystko prezentują wystawy, które będzie można zobaczyć na Kongresie Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym.

Zaproponowaliśmy opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Przestrzeń kongresowa zostanie podzielona na strefę naukową i edukacyjną.

Strefa edukacyjna

Wystawy

  • „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny, mającym na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. To jeden z głównych projektów IPN. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino. Częścią wystawy jest wirtualny globus prezentujący szlaki cywilne, wojskowe, morskie i lądowe, którymi przemieszczali się Polacy podczas II wojny światowej. Poprzez interaktywny panel sterujący globusem, każdy będzie mógł wybrać region świata oraz poznać historię i losy Polaków z nim związanych.
  • „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”: multimedialna wystawa prezentuje sylwetki Żydów walczących o niepodległość i granice Polski w latach 1914–1921 oraz ich późniejsze losy. Tysiące polskich Żydów było żołnierzami i oficerami Wojska Polskiego, a większość z nich nie wywodziła się z rodzin zasymilowanych. W latach 1914–1921 walczyli o niepodległość Polski i bronili jej granic przed agresją sowiecką. Interaktywne ekrany i narracja lektora pozwalają zapoznać się z nieznanymi losami bohaterów wspólnej walki o niepodległość.
  • „20–40–23”: wystawa przedstawia wielkie zwycięstwo 1920 roku w wojnie polsko- bolszewickiej oraz tragedię roku 1940: Zbrodnię Katyńską. To podróż po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat wybranych postaci historycznych.  Multimedialna ekspozycja prezentuje losy wyjątkowych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Będziemy mogli zapoznać się z ich biogramami, obejrzeć fotografie. Najważniejszą częścią ekspozycji jest poruszający 30-minutowy film, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Za sprawę wyjątkowej scenografii możemy przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego. „Tu leży armia” – napisał Józef Mackiewicz w 1943 r, kiedy w Katyniu stał nad dołami śmierci, do których oficerowie NKWD wrzucali w 1940 r. zamordowanych na rozkaz Stalina polskich oficerów.   
  • wystawa grafik obozowych Marii Hiszpańskiej-Neumann . Maria Hiszpańska-Neumann, polska graficzka, została przez Niemców osadzona w KL Ravensbrück. Życie w obozowym piekle uwieczniła na grafikach, które powstawały w ukryciu.
  • fragmenty wystawy „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135 rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”, czyli kolekcji pozyskanej ze Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Uzupełnieniem ekspozycji oryginalnych dokumentów i artefaktów są interaktywne pulpity i projekcje multimedialne. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: fragment matrycy drukarskiej, sztandar ze zbiorów Sokolstwa, wirtualny album ze zdjęciami działaczki polonijnej Agnieszki Wisły, jej mundur.
  • Archiwum Pełne Pamięci – prezentacja prywatnych kolekcje polskich rodzin i organizacji polonijnych, które w Archiwum IPN stają się częścią narodowego dziedzictwa. Dla zwiedzających przygotowano przestrzenną instalację, która poprzez swoją meblarską formę w metaforyczny sposób nawiązuje do starego strychu, sekretarzyka przodków, w którym zaklęta jest pamięć o przeszłości. Zaprosimy publiczność do samodzielnego rozszyfrowania historii ukrytych w dawnych dokumentach (z czasów wojny i powojennych), wykorzystując w tym celu multimedia i nowe technologie. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym „Archiwalna Oś CZASU”.

Przyjdź i przekonaj się, że wystawa może być pasjonującą lekcją historii.

► Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych i naukowych, debaty z udziałem znakomitych naukowców, dyplomatów, społeczników, weteranów, publicystów i blogerów, gale, festiwal filmowy, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy ► w czasie Kongresu Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym!

► Szczegółowy plan wydarzenia:  https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/3ea85c8d-3d90-44ee-b2b2-a02b26176103/patronat_honorowy_4.png

Przyjdź na Kongres Pamięci Narodowej IPN i zarejestruj się już dziś!

► Obejrzyj spoty promujące Kongres Pamięci Narodowej

 

 

 

 

KOngres Pamięci Narodowej

Kongres Pamięci Narodowej

Oficjalna strona www Kongresu Pamięci Narodowej:

https://kongrespamiecinarodowej.pl/

► Raport „Edukacja dla pamięci”: Częściowe wyniki raportu – do pobrania

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

do góry