Nawigacja

Kongres Pamięci Narodowej

4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” na Kongresie Pamięci Narodowej IPN, 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie.

Znamy już nazwiska twórców nagrodzonych podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia. Nagrody otrzymali Viesturs Kairiss, Miłosz Kozioł, Vedrana Pribačić. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 15 kwietnia br. w czasie Kongresu Pamięci Narodowej, organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Nazwisko laureata nagrody publiczności zostanie ogłoszone po dokładnym podliczeniu głosów już po zakończeniu Kongresu.

Nagrodę Główną w konkursie filmów pełnometrażowych dla reżysera filmu otrzymał Viesturs Kairiss za „Styczeń” (łotewski kandydat do Oskara) Film to autobiograficzne spojrzenie na przewroty polityczne na początku lat 90., które zmieniły życie mieszkańców byłego Związku Sowieckiego. To wciąż aktualna historia o sztuce, miłości i wojnie.

Laureatem Nagrody Głównej w konkursie filmów krótko i średniometrażowych dla reżysera filmu został Miłosz Kozioł jego film „Rotmistrz Pilecki” Produkcja w formie siedmiu aktów w sposób syntetyczny pokazuje losy Witolda Pileckiego, jego dramatyczne wybory życiowe, motywacje i tragiczną śmierć.

Vedrana Pribačić to zdobywczyni Nagrody im. Janusza Kurtyki. Reżyserka postawiła w swoim dziele „Bigger than trauma” pytanie co byś zrobił, aby odzyskać radość życia, gdyby przeszłość wciąż ciążyła na tobie? to poruszający obraz kobiet, które  uczestniczyły w specjalnym projekcie „Jestem większa niż moja trauma”. Przez kilka lat filmowcy towarzyszyli życiu czterech kobiet, które 27 lat temu wcześniej, podczas wojny na Bałkanach, przeżyły okrutne gwałty i zmagały się z ogromną traumą. Bohaterki filmu dzielą się historiami swojego życia, konfrontują swoje traumy i szukają samoakceptacji.

Tegoroczna edycja to projekcje filmów ukazujących, jak działa machina totalitaryzmu. Machina zasilana strachem i terrorem. Historia zaklęta w tych obrazach mówi przez pokolenia nie tylko o narastającej przemocy nieludzkiego systemu wobec tych, którzy pragną zachować swoją wolność i godność, ale także o nadziei, miłości i człowieczeństwie. Festiwal to także spotkania z twórcami, debaty oraz warsztaty edukacyjne.

Festiwal, zainaugurowany przez IPN w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej stał się przestrzenią rozmów na trudne, często bolesne, tematy, dotykające doświadczeń zwykłych – niezwykłych ludzi.

Poprzez sztukę chcemy uwrażliwić odbiorców na mechanizmy przemocy i dyskryminacji, dlatego do udziału w Festiwalu Międzynarodowych Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia” co roku zapraszamy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata.

Selekcjonujemy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, które wyróżniają się wysokim poziomem wrażliwości artystycznej, zajmującą treścią i ciekawą formą.

W tegorocznej edycji do obejrzenia były zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg”, ukazujący okrucieństwo wojny z perspektywy dziecka oraz „Klondike” - film nagrodzony na Sundance i w Berlinie, który jest poruszającą opowieścią o desperacji, wierze i nadziei na lepsze jutro.

Uczestnicy festiwalu mieli możliwość spotkania się z twórcami filmów takich jak: „Rotmistrz Pilecki 2022”, „Czarny sufit” „Stanisław Helski. Dlatego”, „Pokojówka” czy „Marsz cieni”.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbyły się również panele dyskusyjne, w których eksperci poruszyli następujące zagadnienia:

•       „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro”

•       „Wojna oczami dzieci”

•       „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” zaprezentowano również efekty lubianych i cenionych warsztatów „Twórcza Archiwa”.

Po raz drugi zorganizowaliśmy również Pitching Forum do którego finalnie zakwalifikowało się 8 projektów filmowych. Tegorocznym laureatem został Paweł Jóźwiak-Rodan, autor projektu „Babia, Wołyń, Syberia i Ja”.

Pitching Forum

Poprzednia edycja konkursu

►  Obejrzyj spot promujący 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry