Nawigacja

Kongres Pamięci Narodowej

[TEKST+AUDIO] Strefa rekonstrukcji na Kongresie Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia, PGE Narodowy, 13–15 kwietnia 2023 r.

Dotknij historii ożywionej – odwiedź stanowiska rekonstruktorów, zobacz przedwojenne pojazdy mechaniczne i konne, dioramy, weź aktywny udział w zajęciach historycznych w strefie rekonstrukcyjnej w czasie Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp wolny.

Zaproponowaliśmy opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Przestrzeń kongresowa zostanie podzielona na strefę naukową i edukacyjną.

Jednym z ważnych elementów strefy edukacyjnej jest przygotowana przez Biuro Przystanków Historia IPN strefa rekonstrukcji historycznych, która pozwoli Odbiorcy przenieść się do przeszłości, dotknąć artefaktów i doświadczyć żywej historii. Wspomnienia i teraźniejszość będą się wzajemnie przeplatać i uzupełniać, aby rzucić nowe światło na przyszłość.

W strefie rekonstrukcyjnej zaprezentowane zostaną pojazdy oraz umundurowanie historyczne z okresu l. 1919-1945:

  • samolot Albatros w malowaniu Eskadry Kościuszkowskiej 1920 r. wraz z obsługą w historycznych mundurach pilotów z tego okresu;
  • czołg FT z wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. ;
  • samochód pancerny wz. 1934 uzbrojony w karabin maszynowy wz. 1925,
  • samochód osobowy Fiat 508;
  • czołg rozpoznawczy TK-S z najcięższym karabinem maszynowym 20 mm jako przykład pancernego uzbrojenia z 1939 r.;
  • motocykl Sokół 1000 z koszem z obsługą 10. Brygady Kawalerii lub Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej;
  • biedka łączności wz. 1931 z obsługą łączności w mundurach 10 pp wz. 1919;
  • samochód pancerny Dingo z obsługą w mundurach II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Wokół pojazdów zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne i prezentacja wyposażenia z epoki. Stoisko ze swoimi najciekawszymi zbiorami wystawi także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Strefa będzie czynna w czwartek, piątek i sobotę od 9.00 do 18.00.

Ponadto w trakcie Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się wystawa klocków firmy Cobi. Fani modelarstwa klockowego będą mogli wziąć udział w grze z użyciem żołnierzy, pojazdów i samolotów zbudowanych z klocków. Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia czasu i  stworzenia wyjątkowych budowli.

Strefa będzie czynna w czwartek, piątek i sobotę od 9.00 do 18.00.

Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych i naukowych, gale, festiwal filmowy, strefa nowych technologii, wystawy multimedialne, strefa dla najmłodszych w czasie Kongresu Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym!

Szczegółowy plan wydarzenia: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/3ea85c8d-3d90-44ee-b2b2-a02b26176103/patronat_honorowy_4.png

Przyjdź na Kongres Pamięci Narodowej IPN i zarejestruj się już dziś!

►Obejrzyj spoty promujące Kongres Pamięci Narodowej

Kongres Pamięci Narodowej

Kongres Pamięci Narodowej

Oficjalna strona www Kongresu Pamięci Narodowej:

https://kongrespamiecinarodowej.pl/

► Raport „Edukacja dla pamięci”: Częściowe wyniki raportu – do pobrania

► Wstęp wolny. Zapraszamy!

W ramach Strefy Rekonstrukcji zapraszamy również  na XVI Katyński Marsz Cieni, który odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. Marsz organizowany jest dla upamiętnienia polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Funkcjonariusze NKWD rozstrzelali tam blisko 22 tysiące Polaków.

Organizatorem Marszu jest Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław", Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z jego patronów.

Marsz wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego, następnie przejdzie Krakowskiem Przedmieściem, Placem Zamkowym, Rynkiem Starego Miasta, Barbakanem, ulicą Długą i Bonifraterską dotrze pod Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/an4DB4iHrkphccwf9

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

do góry