Nawigacja

Видання IPN укр

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

[TEKST + AUDIO] Gale oraz koncert na Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej, Jasionka k. Rzeszowa, 4–5 października 2023, G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 4 i 5 października 2023 r. w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie organizuje Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Zwieńczeniem każdego dnia będą uroczyste gale. W środę 4 października zostaną wręczone odznaczenia państwowe Krzyże Wolności i Solidarności oraz Medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. W czwartek 5 października odbędzie się gala wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz koncert „W drodze… z cyklu Artyści Andersa”.

Pamięć historyczna, sposób prezentowania historii, zachowania dziedzictwa narodowego, to elementy łączące wszystkie nagrody IPN. Instytut, wierny swojej misji, przywraca szacunek dla narodowej przeszłości, chroni wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia i honoruje ludzi oraz organizacje, które walczą o prawdę historyczną stojąc na staży tożsamości narodowej, wskazując, że pamięć historyczna jest kluczem do przyszłości. 

Gale  

Na zakończenie każdego dnia Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej odbędą się uroczysta gale i wręczenie wyjątkowych nagród przyznawanych przez IPN.

4 października 2023 r. o godz. 16.00 – na zakończenie pierwszego dnia kongresu odbędzie się  uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności oraz Medali „Reipublicae Memoriae Meritum”

Krzyż Wolności i Solidarności jest wyrazem wdzięczności państwa polskiego wobec osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.  

Medal został ustanowiony w 2015 r. Może zostać nadany instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierania IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Medal dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.  

5 października 2023 r. o godz. 17.00 – będzie miała miejsce gala wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”

To honorowe wyróżnienie przyznawane jest raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym IPN, w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym w poszczególnych regionach kraju. Nagroda jest przyznawana obywatelom polskim oraz osobom niebędącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

► Koncert „…w drodze” z cyklu „Artyści Andersa” 5 października o godz. 17.30  będzie zwieńczeniem dwudniowego Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej. To wydarzenie, przygotowane przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN, podczas którego artyści przybliżą twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Jest to niezwykła okazja, aby spotkać się z muzyką z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, stanowiącą tło ważnych i przełomowych wydarzeń najnowszej historii Polski. Nowe aranżacje zostały specjalnie przygotowane na potrzeby projektu „Artyści Andersa”.

Koncert jest częścią projektu edukacyjno-memoratywnego „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Władysława Andersa ewakuowanej z ZSRS. Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Projekt zakłada m.in. wydanie publikacji, materiałów edukacyjnych w różnych wersjach językowych, zebranie pamiątek, dokumentów, fotografii, relacji oraz odnalezienie zapomnianych miejsc pochówku, a także odnawianie tych już znanych, rozsianych po całym świecie.

►Przeczytaj więcej o projekcie IPN na portalu szlakinadziei.ipn.gov.pl

Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych oraz naukowych, debaty z udziałem znakomitych  naukowców, strefa nowych technologii, filmy historyczne, strefa upamiętniania i strefa poszukiwań, strefa archiwum IPN prezentująca projekt Archiwum Pełne Pamięci, wystawy multimedialne, turniej gier historycznych, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy w czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa 4 i 5 października 2023 r.

Szczegółowy plan wydarzenia: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

► Przyjdź na Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej i zarejestruj się już dziś.

Obejrzyj spot promujące Kongres Pamięci Narodowej

► https://kongrespamiecinarodowej.pl/

► Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!

 

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/e9b7f224-f00f-4fa8-9a7a-181c543eaf19/patronat_honorowy_4.jpg

 

Kontakt dla mediów:

Oddział IPN w Rzeszowie
Katarzyna Gajda-Bator
kom. 602 712 537, tel. (17) 860 60 12 
katarzyna.gajda-bator@ipn.gov.pl

 

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry