Nawigacja

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

Oferta naukowa IPN na Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej, Jasionka k. Rzeszowa, 4–5 października 2023, G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa

W czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej (4–5 października 2023 r.) IPN organizuje konferencję oraz debaty o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Zaproszeni goście wymienią się poglądami na tematy związane z najnowszą historią Polski, istotne z punktu widzenia realizacji misji Instytutu Pamięci Narodowej, a zarazem ukazujące specyfikę województwa podkarpackiego na polskiej mapie patriotyzmu i świadomości narodowej. Razem zastanowimy się, w jaki sposób historia mówi przez pokolenia.

Dwudniowa konferencja o polskiej prasie emigracyjnej i wydawcach, cztery panele dyskusyjne z udziałem historyków, publicystów, dziennikarzy, kapłanów, społeczników i sportowców. Będą rozmowy o historii i sporcie, o kształtowaniu charakteru i postaw patriotycznych, o błogosławionych męczennikach z Markowej i o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Porozmawiamy o świadomości historycznej mieszkańców województwa podkarpackiego Zastanowimy się, jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości. Zapraszamy na panele dyskusyjne w czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej w dniach 4–5 października 2023 roku w Jasionce k. Rzeszowa na G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego.

Czy wiesz, jak historia wpływa na twoje życie? Jak pielęgnować dziedzictwo narodowe i w twórczy i atrakcyjny sposób prezentować je młodemu pokoleniu? Czym jest patriotyzm? Jak ma wyglądać edukacja dla pamięci w szybko zmieniającym się świecie? Dlaczego pamięć historyczna jest tak ważna w budowaniu przyszłości? Jak mieszkańcy województwa podkarpackiego postrzegają historię, czym jest dla nich patriotyzm, jaka jest ich świadomość narodowa?

O tym wszystkim porozmawiają historycy, społecznicy, publicyści i sportowcy w czasie konferencji naukowej oraz czterech debat na Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej IPN 4  i 5 października 2023 r. w Jasionce k. Rzeszowa. IPN zaprezentuje bogatą ofertę naukową, archiwalną i edukacyjną dla wszystkich jego uczestników w sposób przemawiający do każdego pokolenia. Przestrzeń kongresowa zostanie podzielona na strefę naukową i edukacyjną.

► Strefa naukowa – konferencja naukowa oraz cztery debaty historyczne

4 października 2023 r. (środa)

  • Parter, sala konferencyjna „0”

9.30–17.00 – ogólnopolska konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)” z udziałem 30 referentów. Celem konferencji jest pokazanie zarówno politycznej funkcji polskiej prasy emigracyjnej, jak również zadań wykonywanych przez nią w sferze kultury. Będzie ona dotyczyła różnych segmentów prasy emigracyjnej: wydawnictw stricte politycznych (partyjnych), czasopism historycznych, religijnych, wojskowych (kombatanckich) oraz społecznych (wydawanych – również w formie biuletynów – przez organizacje, związki i stowarzyszenia o różnorodnym charakterze).

  • I piętro, sala konferencyjna „1” 

10.00–10.30 – prezentacja raportu dr hab. Krzysztof Malicki, prof. URz  na temat świadomości historycznej mieszkańców województwa podkarpackiego oraz ich wiedzy historycznej i postaw wobec przeszłości.
Zobacz: Wyniki raportu „Edukacja dla pamięci”, które zostały przedstawione podczas konferencji otwierającej kwietniowy Kongres Pamięci Narodowej 13-15 kwietnia 2023 r. w Warszawie.

10.30–12.00 debata panelowa „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”. Uczestnicy: prof. dr hab. Jan Draus (Kolegium IPN/UR), Maciej Małozięć (zastępca burmistrza m. Dębicy/ŚZŻAK), Tomasz Róg (MBP w Cieszanowie/Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej), dr hab. Tadeusz Zych (UR/Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne). Będzie to dyskusja o stanie świadomości historycznej mieszkańców województwa podkarpackiego z udziałem działaczy społecznych z Podkarpacia.

12.30–14.00 – debata panelowa „Sport, patriotyzm, historia”, w której udział wezmą: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz sportowcy z województwa podkarpackiego: Iwona Nieroda-Zdziebko, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w kickboxingu, Łukasz Różański, mistrz świata w boksie (WBC) w wadze bridgerweight oraz Grzegorz Kozdrański – skoki do wody. Debatę poprowadzi red. Konrad Dudek z TVP3 Rzeszów. W czasie rozmowy, odwołującej się zarówno do  osobistych doświadczeń i przemyśleń, jak i kontekstów historycznych, uczestnicy debaty porozmawiają o związkach patriotyzmu ze sportem, o swoich sportowych idolach, o codziennych wymiarach patriotyzmu, o tym, jak wychowywać przez historię sportu i sportowców (np. w szkole, działając społecznie, w czasie spotkań z młodzieżą, kibicami, poprzez promowanie takich inicjatyw jak biegi niepodległości czy ku czci Żołnierzy Wyklętych), w jaki sposób sport staje się przestrzenią rozwoju osobistego, która łączy różne środowiska społeczne, w jaki sposób spot kształtuje charakter.

Zapraszamy na debatę „Sport, patriotyzm, historia”. Przekonaj się, że historia mówi przez pokolenia – również pokolenia kolejnych generacji sportowców.

5 października 2023 r. (czwartek)

  • Parter, sala konferencyjna „0”

9.30–17.00 – ogólnopolska konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)

  • I piętro, sala konferencyjna „1” 

10.00–11.30 – debata panelowa „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach”, której tematem będzie pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej. Moderatorem dyskusji będzie Mateusz Dzieduszycki (p.o. dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych), a udział w niej wezmą: ks. Witold Burda (postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów, dyrektor Wydziału do spraw Kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Przemyślu) oraz historycy: dr hab. Sebastian Piątkowski (IPN Delegatura w Radomiu), dr Aleksandra Namysło (IPN Oddział w Katowicach) oraz zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

12.00–13.30 – debata panelowa „Wołyń – Podkarpacie: Związki (nie)oczywiste”, poświęcona 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Moderatorem dyskusji będzie red. Alina Bosak, a udział w niej wezmą historycy: ks. dr hab. Józef Marecki (UP JP II w Krakowie), dr hab. Jan Pisuliński (UR), dr hab. Grzegorz Hryciuk (UWr) i dr Tomasz Bereza (IPN Oddział w Rzeszowie).

Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych oraz naukowych, strefa nowych technologii, filmy historyczne, strefa upamiętniania i strefa poszukiwań, strefa archiwum IPN prezentująca projekt Archiwum Pełne Pamięci, wystawy multimedialne, gale i koncert, turniej gier historycznych, strefa dla najmłodszych w czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa 4 i 5 października 2023 r.Szczegółowy plan wydarzenia: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

► Przyjdź na Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej i zarejestruj się już dziś.

Obejrzyj spot promujące Kongres Pamięci Narodowej

Logo Pogarpacki Kongre-01

► https://kongrespamiecinarodowej.pl/

► Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/e9b7f224-f00f-4fa8-9a7a-181c543eaf19/patronat_honorowy_4.jpg

Organizator

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/23/image/9e85a6ec-3d55-4853-b3eb-1961ec71658f/003%20LOGO%20RZESZ%C3%93W%20IPN%20na%20t%C5%82a%20JASNE.png

 

Kontakt dla mediów:

Oddział IPN w Rzeszowie
Katarzyna Gajda-Bator
kom. 602 712 537, tel. (17) 860 60 12 
katarzyna.gajda-bator@ipn.gov.pl

 

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz

tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

do góry