Nawigacja

Видання IPN укр

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

[TEKST + AUDIO] Historia mówi przez pokolenia: Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej: Jasionka, 4–5 października 2023, G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 4 i 5 października 2023 r. w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie organizuje Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Debaty historyczne, wystawy multimedialne, strefa nowych technologii, strefa edukacyjna i filmowa, rekonstrukcje historyczne, strefa dla najmłodszych – to tylko niektóre atrakcje. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!

 • Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

Poznaj najnowszą historię Polski prezentowaną w innowacyjny  sposób: przejdź edukacyjną ścieżkę historyczną, załóż okulary VR, żeby złamać bolszewickie szyfry, poznać losy bł. Rodziny Ulmów i przenieść się do mieszkania z tajną drukarnią w czasach komunizmu. Zobacz interaktywny globus projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” i poznaj wkład Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej oraz losy kobiet i dzieci ewakuowanych z ZSRS wraz z armią gen. Andersa.

Przenieś się w świat historii najnowszej przysłuchując się debatom z udziałem znakomitych naukowców. Weź udział w gali wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności, a także medalu „Reipublicae Memoriae Meritum”, gali wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Zapraszamy na koncert „W drodze…Artyści Andersa”, który będzie zwieńczeniem dwudniowego Kongresu.

Przekonaj się, że historia mówi przez pokolenia.  

W ciągu dwóch dni w jednym miejscu  zgromadzimy dzieci i młodzież, edukatorów, nauczycieli, działaczy społecznych i weteranów, grupy rekonstrukcyjne i wszystkich pasjonatów historii. Podzielimy się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych, świadomości historycznej naszego społeczeństwa, ale również zaangażujemy uczestników do udziału w wielu atrakcjach zaproponowanych w poszczególnych strefach: archiwalnej, naukowej, edukacyjnej, militarnej oraz rekonstrukcji historycznych, a także upamiętniającej. Zobaczymy, że IPN „Powraca po swoich” – przybliżymy temat poszukiwań oraz identyfikacji ofiar zbrodni obu totalitaryzmów. Na Kongresie będzie również strefa komiksów. Miłośnicy kina będą mieli okazję poznać filmy wyprodukowane przez IPN lub we współpracy z Instytutem.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to wydarzenie, które z jednej strony podsumowuje ponad dwudziestoletni dorobek IPN, a z drugiej strony prezentuje historyczną ofertę edukacyjną w zupełnie nowej formule – w myśl hasła, które towarzyszy Kongresowi  „Historia mówi przez pokolenia”.

►Rejestracja na Kongres jest obowiązkowa: kongrespamiecinarodowej.pl

Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z głównych ośrodków badawczych zajmujących się historią Polski w XX wieku, dlatego to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność za efektywne upowszednianie wiedzy w tym zakresie. Planowane wydarzenie kierujemy do szerokiego grona osób zainteresowanych przeszłością naszego kraju. Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej będzie okazją do dyskusji na temat świadomości historycznej Polaków.

W kwietniu IPN po raz pierwszy zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Zaprezentowano wówczas  ponad dwudziestoletni dorobek Instytutu. Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości opracowanych w  2022 r. przez zespół naukowców dr. hab. Krzysztofa Malickiego, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” zostały przedstawione podczas konferencji otwierającej kwietniowy Kongres Pamięci Narodowej. Dokument ten, w języku polskim i angielskim, można pobrać ze strony internetowej IPN.

W czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej również zostaną zaprezentowane wyniki badań – tym razem w odniesieniu do województwa podkarpackiego.

Porozmawiamy też o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna: edukacja dla przyszłości. Chcemy poprzez współczesną kulturę i nowinki techniczne, połączone z tradycyjną nauką ukazać alternatywę dla promowania wiedzy historycznej.            

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej będzie składał się z dwóch zasadniczych stref:

 • konferencyjnej – skierowanej do dorosłych odbiorców oraz
 • edukacyjnej – dedykowanej dzieciom i młodzieży.

Podczas kongresu odbędzie się konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)”, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.

Tematy debat:

 • Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego
 • Rola organizacji społecznych
 • Sport, patriotyzm, historia
 • Miłość bliźniego w nieludzkich czasach – świadectwo rodziny Ulmów z Markowej
 • Wołyń-Podkarpackie: związki (nie)oczywiste

Zaprezentujemy również wystawy:

 • „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” – międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny, mający na celu upamiętnić wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Częścią wystawy jest wirtualny globus prezentujący szlaki cywilne, wojskowe, morskie i lądowe, którymi przemieszczali się Polacy podczas II wojny światowej. Poprzez interaktywny panel sterujący globusem, każdy będzie mógł wybrać region świata oraz poznać historię i losy Polaków z nim związanych: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, losy ludności cywilnej – syberyjskich zesłańców, osiedla dla Polaków w Afryce i in. Wirtualnej prezentacji towarzyszyć będą również artefakty z Archiwum IPN, pozyskane przez Instytut w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, m.in. Pamiętnik Wandy Barbary Kociuby.  
 • „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” – ekspozycja, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy polskiej rodziny. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy. 
 • „204020” – Multimedialna wystawa prezentuje wielkie zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz Zbrodnię Katyńską z 1940 r. Ukazuje losy niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Najważniejszą jej częścią jest poruszający 30-minutowy film, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci.
 • „Likwidacja Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej” – wystawa przygotowana przez Archiwum IPN w Rzeszowie przedstawia brutalną likwidację Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu w 1963 r.
 • „Symbole naszej historii” – wystawa jest swego rodzaju podróżą poprzez symbole, te mniej i bardziej znane. Szczególne miejsce poświęcone zostało symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty.
 • wystawa mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” – to zbiór interaktywnych eksponatów zachęcających do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?

Podczas Kongresu zorganizujemy warsztaty muzyczne i malarskie, zaprezentujemy projekty „Drużyna Inki” oraz „Miś Wojtek”.

Strefa Nowych Technologii:

W czasie kongresu Biuro Nowych Technologii IPN będzie miało swoją strefę, w której dostępne będą:

– stanowiska VR z „Grą Szyfrów”, „Szybowcowa ‘87” oraz najnowszy projekt „Świadectwo poMOCY” (immersyjna etiuda w wirtualnej rzeczywistości {VR}) o losach rodziny Ulmów

Stanowiska PC z „Warsaw Rising – Miasto Bohaterów”

– hololed (hologram) z Cyfrowymi Bohaterami oraz Kowalewskim

– podcasty o immersyjnej edukacji 

– quizy edukacyjne.

Gale i koncert:

4 października 2023 r. – na zakończenie pierwszego dnia kongresu – uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności i Medali Reipublicae Memoriae Meritum,

5 października 2023 r.gala wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz koncert „W drodze…Artyści Andersa”

***

Zobacz zwiastun: Historia mówi przez pokolenia! 

Rejestracja na Kongres jest obowiązkowa: kongrespamiecinarodowej.pl

Zarejestruj się i przyjdź. Zobacz, że historia nadal jest inspiracją dla  młodych pokoleń.                                  

 [AUDIO] dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie o Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej

do góry