Nawigacja

Materiały do pobrania

Bitwa Warszawska 1920

Bitwa Warszawska roku 1920 to największe militarne zwycięstwo Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej 1683 r. Sierpniowe zwycięstwo sprzed 100 laty ocaliło niepodległą Polskę i cywilizację łacińską przed komunizmem.

  • Zdzisław Jasiński, Alegoria zwycięstwa w 1920 roku. Warszawo naprzód, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna

Bitwa warszawska była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Jednakże z wyjątkiem Polski ten fakt nie funkcjonuje w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich.

Zauważył to już w 1931 r. brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d'Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, który w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane”.

Więcej: Mirosław Szumiło, Bitwa warszawska 1920

***

Lista publikacji IPN, materiałów naukowych, popularnonaukowych, multimedialnych, infografiki historyczne, teki edukacyjne, wystawy

portal przystanekhistoria.plartykuły, audio/wideo

https://przystanekhistoria.pl/dokumenty/szablonyimg/166-Logo_Przystanek-Historia_shared.png

Wojna polsko-bolszewicka – portal przystanekhistoria.pl

Józef Piłsudski – portal przystanekhistoria.pl

Józef Haller – portal przystanekhistoria.pl

Bitwa o Polskę w sierpniu 1920 roku

Paweł Libera: Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku

Piotr Milczanowski, Gen. Rozwadowski. Wódz, który umiał zwyciężać i ponosić klęski

 

Bitwa Warszawska 1920

Stu bohaterów na stulecie bitwy warszawskiej 1920  - Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojskowe Biuro Historyczne prezentuje sylwetki żołnierzy Rzeczypospolitej – obrońców Ojczyzny, których łączy walka z bolszewickim najazdem w latach 1919-1920. Poprzez biogramy opracowane przez specjalistów z WBH i IPN przybliżamy losy patriotów traktujących służbę odrodzonej Polsce jako swój oczywisty obowiązek.

Wydawnictwa IPN

Do pobrania

 Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921. Lista broszur

Z serii „Patroni naszych ulic”

Z serii: „Bohaterowie Niepodległej”

Bohaterowie Niepodległej. O niepodległość i granice Polski odrodzonej

Dodatki do prasy – do pobrania 

Infografiki historyczne. Wojna polsko-bolszewicka

Wystawy

Teki edukacyjne – do pobrania

Gry IPN

  • Gra szyfrówto projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w autentyczne postacie żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem. Gra udostępniona zostanie bezpłatnie na platformie Steam. Można ją będzie również pobrać z AppStore oraz Sklepu Play. Działać będzie na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.
  • Gra planszowa „Bitwa Warszawska”Jest sierpień 1920 r. Trwa wojna polsko-bolszewicka. Na Warszawę naciera Armia Czerwona. Czy polskim żołnierzom uda się rozbić armie napastnika? Czy Wojsko Polskie zdoła obronić Warszawę? Jeśli zawiedzie, bolszewickie armie przejdą na Zachód i po całej Europie rozleje się komunistyczna pożoga…

IPNtv

 

do góry