Nawigacja

Komunikaty

Briefing prezesa IPN ws. zmian ulic w Żyrardowie i Białymstoku

Barbara Niedzielko
Data publikacji 04.11.2019

W związku z pozbawieniem gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” patronatów nad ulicami miast Białegostoku oraz Żyrardowa zapraszamy na briefing prezesa IPN – Centrala IPN przy ul. Wołoskiej 7 w Warszawie (wejście A), 4 listopada 2019 r., godz. 13.45. Potwierdzenie udziału prosimy przesyłać na adres: media@ipn.gov.pl

Walczył o niepodległość, bronił granic w 1920 i 1939 r. Dowodził Kedywem. Wydał rozkaz likwidacji „Kata Warszawy” F. Kutschery. Komuniści pozbawili go życia – gen. August Emil Fieldorf „Nil” uosabia los Polaka w XX w. Należał do tej garstki, która w szeregach Strzelca przygotowywała się do walki o niepodległość, kiedy większość społeczeństwa nawet nie marzyła o takiej możliwości. Mimo że „krzyczeli, żeśmy stumanieni”, poszedł w bój w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego, by wywalczyć Ojczyźnie wolność. Oficer Wojska Polskiego, nie załamał się po przegranej kampanii 1939 r., przedostał się na Zachód, do tworzącej się tam armii, a następnie – jako emisariusz Naczelnego Wodza – wrócił do okupowanego kraju. Żołnierz Armii Krajowej, legendarny dowódca Kedywu kierujący działalnością dywersyjną przeciwko okupantowi. Organizator i dowódca antykomunistycznej „NIE”. Zesłany w głąb Związku Sowieckiego, na „nieludzką ziemię”. Aresztowany przez UB, nie dał się złamać w więzieniu. Oskarżony i skazany pod fałszywymi zarzutami. Ofiara mordu sądowego. Żołnierz Niepodległości. Żołnierz bez skazy.

Mjr Zygmunt Szendzielarz pseud. „Łupaszka” należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Od 1929 r. służył w szeregach Wojska Polskiego. W 1939 jako dowódca 2 szwadronu w 4 pułku ułanów Zaniemeńskich wziął udział w kampanii wrześniowej, za którą otrzymał najwyższe polskie odznaczenie wojskowe – Order Virtuti Militari (…) Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego – napisał prezes IPN w liście do członków Rady Miasta Białystok.

do góry