Nawigacja

Komunikaty

W odpowiedzi na felieton red. Katarzyny Gójskiej „Przywróćmy standardy z czasów Janusza Kurtyki” publikujemy biogram dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza

Barbara Niedzielko
Data publikacji 13.03.2019

W związku z nieprawdziwymi doniesieniami red. Katarzyny Gójskiej („Gazeta Polska” z 6 marca 2019 r.), dotyczącymi osoby dyrektora Biura Edukacji Narodowej Adama Hlebowicza, jakoby był to „człowiek bez dorobku, nierozumiejący znaczenia i misji Instytutu”, Instytut Pamięci Narodowej informuje, że Adam Hlebowicz już jako działacz opozycji antykomunistycznej udowadniał, że wartości i cele misji, które obecnie realizowane są przez IPN, były mu bliskie. 

W latach 1980–1989, będąc członkiem opozycji niepodległościowej, kolportował podziemną prasę. Współpracował przy wydawaniu podziemnych pism „ABC”, „Przegląd Polityczny” oraz tytułów emigracyjnych z Londynu: „Tydzień Polski”, „Dziennik Polski”.

Studia historyczne ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę zawodową rozpoczął jako dziennikarz w tygodniku „Ład”, a później na długie lata (1993–2016) związał się z Radiem Plus Gdańsk. W latach 2016–2017 był dyrektorem III Programu Polskiego Radia.

Był twórcą i organizatorem wystawy „Sybir – Pro Memento” w 60. rocznicę deportacji sowieckich w Sopocie w 2000 r. (odwiedziło ją w 3 miesiące ponad 60 tys. osób), Parady Niepodległości w Gdańsku i Defilady Niezłomnych w Gdańsku.

Od 2011 r. jest przewodniczącym jury konkursu filmowego odbywającego się w ramach projektu „Młodzi dla historii” przy Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Adam Hlebowicz jest autorem 13 książek, głównie o tematyce historycznej. Jedna z nich „Kościół w niewoli”, wydana przez wydawnictwo „Głos”, otrzymała w 1991 r. nagrodę Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Napisał ponad 750 artykułów opublikowanych w prasie polskiej i emigracyjnej. Poza tym jest autorem 3 filmów dokumentalnych i kilku cykli programów telewizyjnych.

Jego zainteresowania to Kościół katolicki oraz Polacy na Wschodzie. W tej tematyce był ekspertem przy Urzędzie Prezydenta RP oraz członkiem władz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

W Instytucie Pamięci Narodowej pracuje od czerwca 2017 r. Za swoją działalność odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Watykan), Orderem Krzyża Ziemi Maryi (Estonia), Złotym Krzyżem Zasługi (Polska).

do góry