Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświadczenie w sprawie zniszczenia w Rejowcu wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”

W nocy z 21 na 22 listopada 2020 r. doszło do zniszczenia wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Ekspozycję prezentowano od czwartku (19 listopada 2020) przy kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu.

  • Zniszczona wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Fot. IPN Lublin
    Zniszczona wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Fot. IPN Lublin
  • Zniszczona wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Fot. IPN Lublin
    Zniszczona wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Fot. IPN Lublin

Autorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prezentacja wystawy została zorganizowana przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Oddziałem Okręgowym w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Bezmyślne zniszczenie ekspozycji o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świata wywołuje uzasadnione oburzenie. Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński to osoby, które umacniały Polaków w niezwykle trudnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że były to postacie, które nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również swoimi postawami odegrały kluczową rolę w walce z bezbożnym komunizmem. IPN w ramach swojej działalności zobowiązany jest do prezentowania w przestrzeni publicznej wystaw poświęconych tak wybitnym jednostkom.

Niezwykle przykre jest to, że do takiego czynu doszło w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W 2020 r. miała się również odbyć beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, która została przełożona ze względu na epidemię COVID19.

Żadne akty wandalizmu nie powstrzymają popularyzowania wiedzy o tych dwóch wielkich postaciach. Dlatego wystawa w najbliższych dniach ponownie pojawi się przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu, jak również będzie prezentowana w innych miejscowościach Lubelszczyzny.

 

Panel wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”

 

do góry