Nawigacja

Komunikaty

[TEKST + AUDIO] „Ukryli osiemnastu Żydów”– szósty odcinek cyklu filmowego IPN „Nie tylko Ulmowie” dostępny na kanale IPNtv

Anna Pawlak
Data publikacji 01.03.2024

Ośmioosobowa rodzina Franciszka i Stanisławy Andrzejczyków z miejscowości Czyżew – Sutki, pow. Wysokie Mazowieckie w dwóch niewielkich schronach ukrywała osiemnastu Żydów. „Piekliśmy ogromną ilość chleba, a żywność przygotowywaliśmy w ogromnych kotłach”, wspominała po latach jedna z córek małżeństwa. Franciszek Andrzejczyk wraz z ukrywanymi osobami przypłacił to życiem. Na kanale IPNtv jest już dostępny film „Ukryli osiemnastu Żydów” szósty odcinek cyklu IPN „Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie”.

Ukryli osiemnastu Żydów

18 Jews found shelter there

Źródła do narracji oraz publikacja dotycząca rodziny Andrzejczyków – Magdalena Dzienis-Todorczuk w: Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, t. I, red. M. Grądzka-Rejak, A. Namysło, Warszawa 2019, s. 85.

Film Ukryli osiemnastu Żydówprzedstawia bohaterstwo rodziny Andrzejczyków, która zaryzykowała życie, by ratować swoich żydowskich współobywateli. Jesienią 1942 r., gdy na Białostocczyźnie trwała masowa likwidacja gett, w domu Franciszka Andrzejczyka pojawili się trzej jego dobrzy znajomi: Judel Węgorz, mężczyzna o nazwisku Szczupakiewicz i mężczyzna nazywany Moniek, starali się oni ocalić swoje życie. Poprosili rolnika, by ten zgodził się ukryć w swoim gospodarstwie nie tylko ich ale i innych zbiegów. Franciszek Andrzejczyk udzielił im pomocy. Zgodził się, by w jego domu ukryło się łącznie 18 osób. Dla uciekinierów przygotowano dwa podziemne schrony – jeden w pod domem, a drugi w stojącej blisko niego piwnicy na ziemniaki. 20 marca 1943 r. w gospodarstwie zjawili się niemieccy żandarmi z posterunku w Czyżewie. Gdy rolnik zaprzeczył jakoby ukrywał Żydów, żandarmi rozpoczęli rewizję. W pewnym momencie jeden z nich oddał w kierunku Franciszka serię strzałów z pistoletu maszynowego, pozbawiając go życia. Wszyscy ukrywani Żydzi zostali schwytani i zabici, a bliscy zamordowanego Franciszka dotkliwie pobici, obrabowano także ich dom z odzieży, obuwia i cennych przedmiotów. Wkrótce potem wdowę i dzieci poinformowano, że ich cały majątek przechodzi na własność niemieckich władz okupacyjnych.

Kolejne odcinki prezentowane będą do końca maja w każdy piątek o godzinie 10.00.

***

Instytut Pamięci Narodowej cyklem filmowym „Nie tylko Ulmowie” oddaje hołd ofiarom Zagłady, a także Polakom, którzy stracili  życie, by chronić swoich żydowskich współobywateli w okresie zbrodniczej okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Dobitnym przykładem tego okrucieństwa była zbrodnia dokonana przez Niemców na dziewięcioosobowej Rodzinie Ulmów oraz na ośmiu członkach rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. 24 marca br. przypada 80 rocznica tej niemieckiej zbrodni.

Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojnie światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

***

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

AUDIO:

do góry