Nawigacja

Komunikaty

Uzupełnienie wypowiedzi dotyczącej prac poszukiwawczych na jeziorze Resko Przymorskie, przekazanej mediom w dniu 27 lutego 2023 r.

Joanna Sobotka
Data publikacji 28.02.2023

W przekazanych mediom w dniu 27 lutego br. informacjach dotyczących poszukiwań szczątków osób na jeziorze Resko Przymorskie pojawiła się niepełna informacja. W trakcie rozmowy m.in. z dziennikarką RMF 24 Anetą Łuczkowską podałem, że „strona niemiecka nie uzyskała wszystkich wymaganych zgód i pozwoleń, chociażby od Wód Polskich.”

Tego samego dnia otrzymałem korespondencję wraz z załączonymi skanami dokumentów, przesłaną przez dyrektora Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST  Pana Tomasza Czabańskiego, realizującej na zlecenie Volksbund Deutsche Kriegsgräberfűrsorge e.V. prace poszukiwawcze na jeziorze Resko Przymorskie, z której treści wynika, że Pracownia ta wystąpiła do Wód Polskich o zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych na terenie jeziora do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Nadzór Wodny Gryfice.

Ponieważ Pracownia nie poinformowała Instytutu Pamięci Narodowej o planowanych w terminie 21-24.02.2023 r. działaniach, Instytut nie miał wiedzy czy strona niemiecka uzyskała wszystkie wymagane prawem zgody. Wyjaśnienie wszelkich kwestii związanych z podjętymi w ub. tygodniu pracami jest obecnie w rękach odpowiednich służb.

 

 

Dyrektor

Biura Rzecznika Prasowego,

Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej

dr Rafał Leśkiewicz

do góry