Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Profesor Jan Sehn 1909–1965. Prawnik, sędzia śledczy, łowca nazistów

Profesor Jan Sehn 1909–1965. Prawnik, sędzia śledczy, łowca nazistów, tekst Filip Gańczak, wybór ilustracji i podpisy Piotr Litka, IPN, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Warszawa 2019, 200 s., ISBN: 978-83-8098-740-1

Profesor Jan Sehn (1909–1965), długoletni dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, położył wielkie zasługi dla rozliczenia zbrodni niemieckich w Polsce. Jako sędzia śledczy prowadził dochodzenia m.in. przeciwko komendantom obozu płaszowskiego Amonowi Göthowi i Auschwitz – Rudolfowi Hößowi oraz Josefowi Bühlerowi, szefowi tzw. rządu Generalnego Gubernatorstwa. Zgromadzony wówczas materiał dowodowy jest dziś bezcennym źródłem wiedzy o niemieckiej okupacji. Sehn, autor pionierskiego opracowania Obóz koncentracyjny i zagłady Oświęcim, miał także udział w ukryciu i ocaleniu spuścizny katyńskiej, zgromadzonej przez Jana Zygmunta Robla. Te i inne liczne jego osiągnięcia są dziś jednak prawie nieznane.

Album przygotowany przez Filipa Gańczaka i Piotra Litkę ma szansę to zmienić. Zawiera obszerny szkic biograficzny, przybliżający wszystkie najważniejsze etapy życia profesora – od edukacji w Mielcu i Krakowie, przez początki służby w sądownictwie i okupacyjną pracę w stowarzyszeniu restauratorów, aż po błyskotliwą karierę prawniczą i naukową po 1945 r. Nie pominięto spraw najtrudniejszych, jak relacje Sehna z władzą komunistyczną. Dużą wartością albumu jest również część ilustracyjna, zawierająca niepublikowane dotychczas zdjęcia i dokumenty. Znalazły się wśród nich chociażby arkusze ocen szkolnych przyszłego profesora, ale też wstrząsające relacje z pierwszych podróży Sehna do Oświęcimia w 1945 r.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry