Nawigacja

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

Historia mówi przez pokolenia. Zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej, Jasionka k. Rzeszowa 4-5 października 2023 r.

Zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. W G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jesionce k. Rzeszowa spotkało się ponad 7000 pasjonatów historii, którzy w myśl hasła „Historia mówi przez pokolenia” w ciągu dwóch dni mogli zapoznać się z historyczną ofertą edukacyjną w zupełnie nowej odsłonie. Organizatorem wydarzenia był rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej dał możliwość odkrycia historii Polski XX wieku przez pryzmat Małej Ojczyzny, jaką jest Podkarpacie – ze swoją specyfiką kulturową, historyczną, religijną i społeczną. Żeby wiedzieć, kim jestem, muszę wiedzieć, skąd pochodzę, jakie mam korzenie.

Wczoraj zaprezentowaliśmy wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej mieszkańców województwa podkarpackiego oraz ich wiedzy historycznej i postaw wobec przeszłości. Na kanwie raportu, podczas dyskusji panelowej, odbyła się dyskusja o roli organizacji społecznych w kształtowaniu świadomości o Małej Ojczyźnie. Debatowano także nad rolą sportu w krzewieniu postaw patriotycznych.

►Zobacz: 4 października 2023, Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

Dzisiaj, 5 października, goście Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej mogli wysłuchać dyskusji „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach – świadectwo rodziny Ulmów z Markowej”, której tematem była pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej. W debacie, moderowanej przez Mateusza Dzieduszyckiego uczestniczyli: zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów, dr hab. Sebastian Piątkowski oraz dr Aleksandra Namysło.

Odbyła się też debata panelowa„Wołyń – Podkarpacie: Związki (nie)oczywiste” poświęcona 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wzięli w niej udział: ks. dr hab. Józef Marecki (UP JP II w Krakowie), dr hab. Jan Pisuliński (UR), dr hab. Grzegorz Hryciuk (UWr) i dr Tomasz Bereza (IPN Oddział w Rzeszowie).

W trakcie dwóch dni Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej 30 panelistów uczestniczyło także w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)”. Dyskutowano o politycznej funkcji polskiej prasy emigracyjnej oraz zadaniach wykonywanych przez nią w sferze kultury. Treść wygłoszonych referatów zostanie opublikowana w pokonferencyjnym wydawnictwie.

Ale nasi najliczniejsi goście: dzieci i młodzież, którzy tłumnie przybyli do G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jesionce k. Rzeszowa mogli skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, prezentowanej przez pracowników IPN w ramach przygotowanych stoisk tematycznych. Mieli możliwość obejrzenia wystaw przygotowanych przez IPN – zarówno tradycyjnych, plenerowych, jak i interaktywnych. Wśród licznych ekspozycji obecna była również wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która prezentuje wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa.

Niezmiennym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Nowych Technologii, gdzie młodzież miała okazję łamać bolszewickie szyfry w „Grze Szyfrów”, a użytkownicy aplikacji „Szybowcowa ’87” za pomocą gogli VR mogli wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie była ukryta konspiracyjna drukarnia. Odwiedzając zaś Green Room przenosili się do innej epoki, którą znali jedynie ze starych zdjęć.

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych, którzy zapoznawali się z historią misia Wojtka i dobrze spędzali czas w Strefie Malucha. Trochę starsi poznawali historię Polski XX w. poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów i odczytywanie więziennych grypsów, a nawet malowanie antyreżimowych haseł na murze. Uczyli się też, jak udzielić pierwszej pomocy, poznając równocześnie historię Danuty Siedzikówny „Inki”, niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej. Była też strefa komiksów, pokazy filmów wyprodukowanych przez IPN lub we współpracy z Instytutem.

Zwieńczeniem każdego dnia były uroczyste gale. Krzyżem Wolności i Solidarności zostali uhonorowani działacze opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, a zasłużeni dla ocalenia pamięci o najnowszej historii Polski otrzymali od IPN medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. Wręczone zostały także Nagrody Honorowe „Świadek Historii” dla osób z Podkarpacia rozpowszechniających wiedzę o najnowszej historii Polski.

Ostatnim punktem Kongresu był koncert „…w drodze” z cyklu „Artyści Andersa”, przygotowany przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN.

Więcej o Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej: https://ipn.gov.pl/pl/podkarpacki-kongres-pamieci-na oraz https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty

 

Strona Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/e9b7f224-f00f-4fa8-9a7a-181c543eaf19/patronat_honorowy_4.jpg

Organizator:

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/23/image/9e85a6ec-3d55-4853-b3eb-1961ec71658f/003%20LOGO%20RZESZ%C3%93W%20IPN%20na%20t%C5%82a%20JASNE.png

Kontakt dla mediów:

Oddział IPN w Rzeszowie
Katarzyna Gajda-Bator
kom. 602 712 537, tel. (17) 860 60 12 
katarzyna.gajda-bator@ipn.gov.pl

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry