Nawigacja

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

Historia mówi przez pokolenia. Podsumowanie pierwszego dnia Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej, Jasionka k. Rzeszowa, G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, 4 października 2023 r.

Za nami pierwszy dzień Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej. G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jesionce k. Rzeszowa stała się miejscem spotkania pasjonatów historii. Wydarzenie organizowane przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej już pierwszego dnia przyciągnęło ponad 3000 osób.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to dwudniowe wydarzenie, które podsumowuje ponad dwudziestoletni dorobek IPN, a także prezentuje historyczną ofertę edukacyjną w zupełnie nowej formule – w myśl hasła „Historia mówi przez pokolenia”.

Zobacz spot – PKPN

Do najważniejszych punktów dzisiejszego programu należały: prezentacja raportu „Edukacja dla pamięci” przygotowanego przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Krysztofa Malickiego, ogólnopolska konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)”, debaty panelowe: „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”, „Sport, patriotyzm, historia”, projekcje filmów o tematyce historycznej: „Matusia. Opowieść o Sprawiedliwej”, „Historia jednej zbrodni”. Zwieńczeniem dnia było uroczyste wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności oraz Medali „Reipublicae Memoriae Meritum”.

Pierwszego dnia Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej, dr hab. Krzysztof Malicki, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaprezentował raport zawierający wyniki zleconych przez IPN badań na temat wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości – tym razem w odniesieniu do województwa podkarpackiego. Bezpośrednio po prezentacji raportu odbyła się debata panelowa „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”. W której dyskutowali: prof. dr hab. Jan Draus (Kolegium IPN/UR), Maciej Małozięć (zastępca burmistrza m. Dębicy/ŚZŻAK), Tomasz Róg (MBP w Cieszanowie/Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej), dr hab. Tadeusz Zych (UR/Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne).

Podczas pierwszego dnia ogólnopolskiej konferencji naukowej „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)” zaprezentowano funkcje prasy emigracyjnej, zwrócono uwagę na jej znaczenie w kontekście polityki i kultury. Była to przestrzeń do rozmowy dla specjalistów i pasjonatów.

W debacie „Sport, patriotyzm, historia” wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz sportowcy z województwa podkarpackiego: Iwona Nieroda-Zdziebko, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w kickboxingu, Łukasz Różański, mistrz świata w boksie (WBC) w wadze bridgerweight oraz Grzegorz Kozdrański – mistrz Europy Juniorów z 1993 w skokiach do wody. Debatę poprowadził red. Konrad Dudek z TVP3 Rzeszów. Uczestnicy rozmawiali o związkach patriotyzmu ze sportem, o swoich sportowych idolach, o codziennych wymiarach patriotyzmu,  a także o tym, jak wychowywać młode pokolenie przez historię sportu i sportowców.

Zwieńczeniem dnia była uroczysta gala wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności oraz Medali „Reipublicae Memoriae Meritum”.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.  Medal „Reipublicae Memoriae Meritum” honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Ponadto dziś na Kongresie odbyły się m.in.:

Wyłoniono finalistów pierwszych eliminacji regionalnych II Edycji Olimpiady Gier Planszowych IPN w kategorii dzieci młodszych. Uczestnicy grali w gry: Znaj Znak, Miś Wojtek i Niepodległa. Jutro odbędą się eliminacje w kategorii młodzieży. 15 laureatów, wyłonionych w podkarpackich eliminacjach, weźmie udział w rozgrywkach finałowych w Warszawie.

  • Strefa Nowych Technologii i czekająca na gości wirtualna rzeczywistość
  • Wystawy
  • Gry edukacyjne
  • Strefa komiksów, warsztaty muzyczne, „Drużyna Inki”
  • Kino Filmów Historycznych
  • Strefa Archiwum  i wiele więcej.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to niepowtarzalna szansa odkrycia historii Polski XX wieku przez pryzmat Małej Ojczyzny, jaką jest Podkarpacie – ze swoją specyfiką kulturową, historyczną, religijną i społeczną.
Żeby wiedzieć, kim jestem, muszę wiedzieć, skąd pochodzę, jakie mam korzenie. Naród to wspólnota pamięci, sztafeta pokoleń, a historia to klucz do przyszłości.

Na uczestników czeka wiele wydarzeń edukacyjnych oraz naukowych, strefa nowych technologii, filmy historyczne, strefa upamiętniania i poszukiwań, strefa archiwum IPN prezentująca projekt Archiwum Pełne Pamięci, wystawy multimedialne, gale i koncert, turniej gier historycznych oraz strefa dla najmłodszych w czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Szczegółowy plan wydarzenia: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Przyjdź razem ze swoimi dziećmi, rodzicami i dziadkami. Razem porozmawiajmy o naszej historii i o dziedzictwie narodowym. Wstęp wolny. Zapraszamy. Wystarczy się jedynie zarejestrować na stronie Kongresu: https://kongrespamiecinarodowej.pl!

Obejrzyj spot promujący Kongres Pamięci Narodowej

Strona Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej

► Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/2/image/e9b7f224-f00f-4fa8-9a7a-181c543eaf19/patronat_honorowy_4.jpg

Organizator:

https://storage.ipn-konferencje.pl/public/ipn-konferencje.pl/event/23/image/9e85a6ec-3d55-4853-b3eb-1961ec71658f/003%20LOGO%20RZESZ%C3%93W%20IPN%20na%20t%C5%82a%20JASNE.png

Kontakt dla mediów:

Oddział IPN w Rzeszowie
Katarzyna Gajda-Bator
kom. 602 712 537, tel. (17) 860 60 12 
katarzyna.gajda-bator@ipn.gov.pl

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry