Nawigacja

Komunikaty

ZENON PRZYBYLAK

Małgorzata Frydrych- Dominiak
Data publikacji 31.10.2022

21 kwietnia w Surrey w Kanadzie w wieku 99 lat zmarł kapitan pilot, ostatni z żyjących lotników 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia – jednostki, która niosła pomoc okupowanej Europie i powstańcom warszawskim.

  • zaslepka

Urodził się 4 stycznia 1923 roku w Łodzi. Wychował się na wschodzie Polski w Baranowiczach i Żeleźnicy, w rodzinie polskiego policjanta. Po sowieckiej agresji na Polskę został wywieziony z rodziną do Kazachstanu. Mając zaledwie siedemnaście lat, pracował fizycznie w miejscowym kołchozie. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski zgłosił się do Armii Andersa i trafił do Kermine, skąd został ewakuowany do Persji. Następnie, przez Indie, Afrykę i Atlantyk, dotarł do Wielkiej Brytanii. Jako pasjonat lotnictwa zgłosił się do służby w tej formacji.

Przeszedł przeszkolenie pilotażowe i został przydzielony do 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Jako drugi pilot trafił do załogi kapitana Edmunda Ladry, legendarnego polskiego pilota, weterana lotnictwa bombowego i specjalnego. Od niego uczył się trudnego fachu pilota operacji specjalnych.

Nauka okazała się bardzo skuteczna, gdyż Zenon Przybylak odbył pełną turę bojową, liczącą 30 lotów, w jednostce specjalnej. Mógł mówić o olbrzymim szczęściu, gdyż straty ponoszone przez załogi dokonujące zrzutów dla okupowanej Europy były największe w całym brytyjskim i polskim lotnictwie.

Zenon Przbylak wykonał 13 lotów nad Polskę, w tym siedem razy zrzucał zaopatrzenie dla walczącej Warszawy, a sześciokrotnie dla zgrupowań Armii Krajowej w Kampinosie. W pozostały lotach operował głównie nad północnymi Włochami i Jugosławią. Za swą służbę został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz dwukrotnie Medalem Lotniczym.

Po wojnie nie zdecydował się na powrót do rządzonej przez komunistów Polski, pozostał na emigracji. Początkowo pracował w brytyjskim lotnictwie, następnie przeniósł się do Kanady, gdzie osiadł na stałe. Pamiętał o swych polskich korzeniach, udzielał się w organizacjach polonijnych i pielęgnował polskie tradycje. Od 2005 roku regularnie odwiedzał Polskę. W 2010 roku otrzymał promocję do stopnia podporucznika, a w 2021 roku awans do stopnia kapitana.

do góry