Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Historycy i Dziennikarze na szlaku II Brygady Legionów Polskich - Ukraina, Rumunia, 6-10 czerwca 2018

6 - 10 czerwca 2018 r., z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Oddział w Rzeszowie zorganizowali wspólny wyjazd szlakiem Karpackiej Żelaznej Brygady Legionów przez Ukrainę i Rumunię.

Celem wyjazdu jest m.in. wydanie albumu, który będzie przewodnikiem po historycznych miejscach ważnych dla naszej niepodległości, oraz powstanie szlaku turystycznego zachęcającego do poznawania tej części naszej historii.

Zadaniem  dziennikarzy jest przygotowanie materiału opisującego współczesność terenów, na których działały Legiony oraz pokazanie ciekawostek, atrakcji i bazy turystycznej szlaku Legionów.

Uczestnicy wyprawy śladami II Żelaznej Brygady Karpackiej Legionów Polskich dotarli do Rumunii, gdzie w Nowym Soloncu spotkali się z miejscową wspólnotą polską, która na te tereny przybyła w XVIII wieku. W Domu Polskim historycy wygłosili wykłady poświęcone II Brygadzie Legionów Polskich oraz historii Polski. Przekazali publikacje i materiały edukacyjne IPN.

Więcej informacji i zdjęć na stronie IPN Rzeszów.

Reportaż TVP3 Rzeszów Szlakiem II Brygady Legionów Polskich".

Fot. Katarzyna Gajda-Bator i Piotr Szopa (IPN Rzeszów)

do góry