Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau

Bartłomiej Nowak
Data publikacji 08.06.2018
  • Pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa składają wieniec od IPN pod pomnikiem na placu apelowym (fot. M. Żółtek)
  • Friedhof am Perlacher Forst, Monachium - Groby żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ (fot. A. Siwek)
  • Friedhof am Perlacher Forst, Monachium - Gaj Pamięci (fot. A. Siwek)
  • Upamiętnienie polskich ofiar na tylnej ścianie Kaplicy (fot. A. Siwek)
  • Waldfriedhof Dachau - Dębowy krzyż ustawiony przez ocalałych polskich więźniów dla upamiętnienia zamordowanych rodaków (fot. A. Siwek)
  • Leitenberg Dachau - polski pomnik (fot. A. Siwek)
  • Alter Südlicher Friedhof, Monachium - Grób ośmiu weteranów powstania styczniowego (Fot. A. Siwek)

29 kwietnia br. delegacja Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w składzie: dyrektor biura Adam Siwek, dr Anna Jagodzińska, Anna Wicka i Anna Koszowy uczestniczyła w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia KL Dachau. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy przy położonym na terenie obozu klasztorze sióstr karmelitanek. Droga do klasztoru prowadzi obok Kaplicy Konania Chrystusa, na której znajduje się tablica informująca w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim, że co trzecia ofiara obozu była Polakiem oraz, że zamordowano tu połowę spośród 1780 więzionych polskich duchownych. Karmel pw. Najświętszej Krwi w Dachau został założony w 1964 roku. Tradycyjnie w jego murach odprawiane jest katolickie nabożeństwo, równolegle z odbywającymi się w odrębnych kaplicach ceremoniałami żydowskimi, protestanckimi i prawosławnymi. Po tej części, wzorem poprzednich lat, wszyscy uczestnicy uroczystości spotykają się przy obozowym krematorium, aby po oficjalnych wystąpieniach przejść przez główną aleję obozową na plac apelowy z zachowanymi budynkami administracyjnymi i bramą obozową. Tam znajduje się główne upamiętnienie ofiar obozu, pod którym - po oficjalnych wystąpieniach – przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Po raz pierwszy podczas tych obchodów odczytany został po polsku fragment wspomnień polskiego więźnia KL Dachau. Pracownicy BUWiM złożyli wieniec w imieniu Prezesa i Instytutu Pamięci Narodowej.

Wizytacja polskich grobów wojennych w Dachau i Monachium.

Pracownicy BUWiM połączyli udział w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia KL Dachau z lustracją polskich grobów wojennych – głównie więźniów obozu i robotników przymusowych. W dniu 30 kwietnia delegacja IPN w towarzystwie Konsula Generalnego RP w Monachium Andrzeja Osiaka odwiedziła następujące obiekty:

Waldfriedhof, Dachau – kwatera na cmentarz, na której spoczywają ofiary obozu w Dachau, w tym liczni Polacy. Na skraju kwatery znajdują się groby czterech żołnierzy z Polskich Kompanii Wartowniczych.

Leitenberg, Dachau – masowe groby więźniów KL Dachau grzebanych na wzgórzu na obrzeżach miasta wobec niewydolności obozowego krematorium. Po wyzwoleniu obozu dochowano tam ofiary odnalezione w obozie i uporządkowano cmentarz. Obecnie spoczywa tam ponad 7.400 więźniów. Polacy zostali upamiętnieni odrębnym pomnikiem, zaś na murze okalającym cmentarz rodziny ofiar umieszczają indywidualne tabliczki.

Ostfriedhof, Monachium – cmentarz miejski z krematorium wykorzystywanym do palenia zwłok więźniów przywożonych z KL Dachau. Delegacja odwiedziła grób pochowanego na tym cmentarzu Alfreda Schütza, pianisty i kompozytora, żołnierza II Korpusu Polskiego, autora pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Friedhof am Perlacher Forst , Monachium – nekropolia z kwaterą więźniów różnych narodowości oraz Gajem Pamięci – miejscem, w którym zakopywano urny z prochami więźniów, których ciała palono w krematorium Ostfriedhof. Jak głosi napis na kamieniu spoczywają tam 4092 ofiary narodowego socjalizmu – wśród nich anonimowo wielu Polaków. Kolejnym polskim akcentem  na tym cmentarzu jest kwatera z grobami 9 żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ zmarłych w latach 1946-1947.

Alter Südlicher Friedhof, Monachium – na tym sięgającym swoją historią połowy XVI wieku cmentarzu znajduje się mogiła ośmiu weteranów powstania styczniowego zmarłych na emigracji w stolicy Bawarii. Inskrypcja na nagrobku podaje jeszcze nazwiska 27 powstańców spoczywających na innych cmentarzach monachijskich. Osobno wymieniony jest wybitny malarz Maksymilian Gierymski, również powstaniec styczniowy, pochowany w Bad Reichenhall.

 

Na wszystkich odwiedzonych polskich miejscach pamięci delegacja BUWiM zapaliła w imieniu IPN biało-czerwone znicze.

Więcej zdjęć na naszym facebookowym fanpage'u.

do góry