Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Romana Dzwonkowskiego – 5 stycznia 2021

5 stycznia br. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prof. Romana Dzwonkowskiego. Zmarły 30 grudnia 2020 r. pallotyn, socjolog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki urodził się 30 listopada 1930 r. w oddalonym o niespełna 4 kilometry Dzwonku. W mowach pożegnalnych wielokrotnie podkreślano silny związek księdza Dzwonkowskiego z rodziną, zaangażowanie w sprawy rodzinnego gospodarstwa, ale także całej parafii i gminy Czerwin. Koniec ziemskiej drogi wybitnego naukowca i zasłużonego działacza społecznego miał zatem szczególnie wzruszający charakter powrotu do domu, do miejsca narodzin, w którym ksiądz Dzwonkowski spędził okres dzieciństwa.

 

 

Mszę pogrzebową w XVIII-wiecznej czerwińskiej świątyni sprawował ks. bp Janusz Stepnowski, metropolita łomżyński. Podczas uroczystości odbyła się ceremonia pośmiertnego odznaczenia ks. prof. Romana Dzwonkowskiego Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczenie na ręce brata zmarłego przekazał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Adam Kwiatkowski.

Po mszy trumna z ciałem ks. Romana Dzwonkowskiego została odprowadzona na miejscowy cmentarz i złożona do grobu na prawo od neogotyckiej kaplicy cmentarnej. Na zakończenie ceremonii zebrani złożyli na grobie kwiaty i znicze. W uroczystościach uczestniczył także Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, zaś Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek.

 

 

do góry