Nawigacja

Akty oskarżenia

394. Akt oskarżenia przeciwko Leszkowi S.

W dniu 6 lutego 2023 r. Oddziałowa Komisja ŚZpNP w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy akt oskarżenia przeciwko Leszkowi S., któremu zarzucono, że będąc w posiadaniu dokumentów wytworzonych i zgromadzonych przez organy bezpieczeństwa państwa oraz zapisów informacji z niektórymi kopiami tych dokumentów w formie cyfrowej, podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, ukrywał je w domu oraz uchylał się od ich przekazania, a w okresie od dnia 11 czerwca do dnia 25 sierpnia 2020 r. w Warszawie usiłował udaremnić przekazanie tych dokumentów do zasobu archiwalnego Instytutu, poprzez podjęcie działań zmierzających do ich zbycia Archiwum Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w USA.

Dokumenty o których mowa w  akcie oskarżenia zostały wytworzone w latach 1967–1968 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komendy Wojewódzkie Milicji Obywatelskiej (Wydziały ds. Służby Bezpieczeństwa). Dotyczyły one sytuacji panującej wówczas w PZPR, w środowiskach studenckich, literackich, artystycznych, robotniczych oraz zawierały informacje o przebiegu protestów z marca 1968 roku i o późniejszych działaniach władz.

Czyn zarzucany oskarżonemu został opisany w art. 54 ust. 1 i 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (t.j. Dz. U.  z 2021 r. poz. 177. z późn.zm.) i jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8.

do góry