Nawigacja

E-booki

Atakować książką

  • Atakować książką
    Atakować książką

Jerzy Kulczycki, Atakować książką, wstęp Andrzej Paluchowski, opracowanie Małgorzata Choma-Jusińska, Paweł Ziętara, Warszawa 2016, 320 s., ISBN 978-83-8229-739-3 (EPUB), 978-83-8229-740-9 (MOBI)

Jerzy Kulczycki w polskim środowisku społecznym Londynu był znany i czynny na wielu polach. Jakiś sensus publicus był zresztą z pewnością rysem jego bardzo charakterystycznym. Reagował żywo na sygnały otoczenia i przejawiał osobisty stosunek do spraw publicznych. Nie stronił od akcji, był typem społecznika, człowieka – potocznie mówiąc – z żyłką społeczną.

Wszakże pośród tych rozmaitych zatrudnień jeden nurt działania był mu szczególnie bliski i w tym właśnie nurcie pozostawił najtrwalszy własny ślad. Stał się prawdziwie człowiekiem książki: księgarzem i wydawcą. [...] Myślę, że apogeum jego wysiłków i osiągnięć edytorskich i księgarskich przypadło na lata 1970–1990. (Czy to nie były te lata, w których blask książki emigracyjnej miał dla nas w kraju szczególny urok? Lata, w których prześcigaliśmy się, entuzjastyczni czytelnicy tych książek, w obmyślaniu skutecznej strategii i taktyki omijania cenzuralnych i celnych barier?).

Andrzej Paluchowski

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Polska emigracja polityczna 1939–1990”.

do góry