Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Wystawa plenerowa „Kościół i Solidarność”

Wystawa porusza problematykę współpracy duchownych Kościoła katolickiego z ruchami opozycyjnymi wobec władz komunistycznych w PRL w latach osiemdziesiątych XX w. Kościół katolicki – jako jedyna instytucja, która nie ulegała komunistycznej dyktaturze – był dla wielu Polaków symbolem niezależności od władz PRL. Zdecydowaną większość polskiego społeczeństwa w latach 1944–1989 stanowili katolicy przywiązani do swojej wiary i tradycji. Ta silna więź ujawniła się również w czasie strajków z sierpnia 1980 r. i była widoczna przez cały okres istnienia „Solidarności”.

Narracja pierwszej części  wystawy opiera się na prezentacji stosunku do „Solidarności” najważniejszych postaci w polskim Kościele w omawianym czasie: papieża Jana Pawła II, prymasów Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa oraz „kapelana Solidarności” – ks. Jerzego Popiełuszki

Na kolejnych planszach prezentowana jest problematyka wpływu na społeczeństwo polskie III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny, a następnie udziału Kościoła w strajkach jakie miały miejsce w 1988 r. oraz wyborów czerwcowych z 1989 r. Ważnym aspektem wystawy jest także Duszpasterstwo Ludzi Pracy i kształtowanie postaw robotników poprzez organizację corocznych pielgrzymek na Jasną Górę.

Wystawa plenerowa składa się z 12 plansz prezentowanych na 6 wolnostojących ekspozytorach o wymiarach 1 m x 2 m x 0,4 m.

do góry