Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności

Ekspozycja w 37 ujęciach ukazuje najważniejsze momenty życia ks. Jerzego Popiełuszki – od jego młodości poprzez działalność duszpasterską i w Solidarności aż po męczeńską śmierć z rąk SB. Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce 14 września 2017 roku w 70. urodziny męczennika za wiarę i kapelana Solidarności. Otworzył ją prezes IPN dr Jarosław Szarek:

Nie jest łatwo mówić o człowieku świętym, a takim był ksiądz Jerzy i to już za życia – podkreślił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezes IPN Jarosław Szarek. Przypomniał, że ks. Popiełuszko swojej świętości dowodził każdego dnia, nie tylko jako duszpasterz słowem, ale także konkretnymi czynami, gdy wspierał ludzi ubogich. – Ks. Popiełuszko przeczytał Ewangelię i to, co tam było potraktował poważnie i stosował w życiu – zaznaczył Szarek.

Prezes IPN dodał też, że ks. Popiełuszko – charyzmatyczny kapłan Solidarności – nigdy nie zawierał kompromisów ze złem, którym za jego życia i dla wielu Polaków był komunizm. Podobną postawę wobec reżimu PRL – jak mówił Szarek – miała Anna Walentynowicz, z którą ks. Popiełuszko się przyjaźnił. – To bohaterowie, którzy dotarli już do nieśmiertelności i z naszej pamięci już nigdy nie zostaną usunięci – podkreślił.

Wystawę przedstawiła jej współautorka dr Katarzyna Maniewska z Delegatury IPN w Bydgoszczy. – To tak naprawdę wernisaż fotografii, który ukazuje sylwetkę kapłana, kapłana niezłomnego (...). Tu jest 37 ujęć księdza Jerzego w najważniejszych momentach jego życia – życia człowieka i kapłana – powiedziała Maniewska, dodając, że ujęcia z ekspozycji w symboliczny sposób przedstawiają również historię solidarności polskiego narodu.

Podkreśliła też, że podczas przygotowywania wystawy najtrudniejszą jej częścią było dla niej przedstawienie zabójstwa ks. Popiełuszki. – Mówi się, że jeden obraz to tysiąc słów... Ale nie ma tylu słów ani takich słów, które mogłyby zobrazować okrucieństwo tego mordu – podkreśliła Maniewska.

Autorami wystawy, oprócz dr Katarzyny Maniewskiej, są Aleksandra Kaiper-Miszułowicz i Michał Milewczyk (projekt graficzny). Składa się ona z 14 paneli.

do góry