Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu

Autorzy: Joanna Dutka-Kącka, Maciej Zakrzewski

Wersja planszowa: 20 plansz o rozmiarach 100 na 70 cm
Wersja plenerowa: 20 plansz o rozmiarach 70 na 150 cm

Organizator: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Krakowie, Katolicki Dom Kultury im. Księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy.

Otwarcie: 27 października 2011 r. ul. Franciszkańska w Krakowie (wersja plenerowa), Katolicki Dom Kultury im. księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, ul. Bobrowskiego 6 (wersja planszowa).

Wystawa została przygotowana z okazji zbliżającej się rocznicy konsekracji księcia Adama Stefana Sapiehy na biskupa krakowskiego. Rozpoczęta konsekracją czterdziestoletnia posługa kardynała Sapiehy na tronie św. Stanisława przypadła na okres niezwykle burzliwy w historii Polski: dwie wojny światowe, okupacja niemiecka, a następnie czasy komunistycznej dyktatury i zaledwie dwadzieścia lat działalności w wolnej Polsce. Do dziś dnia postać krakowskiego kardynała jest symbolem wierności i niezłomności, która sprostała próbie czasu.

Opracowana przez krakowski oddział IPN Wystawa „Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu” prezentuje zdjęcia oraz dokumenty związane z osobą księcia metropolity krakowskiego Adama Sapiehy. Przedstawione zostały różne aspekty jego biografii, m.in. działalność społeczna i polityczna, aktywność duszpasterska na przestrzenie lat 1912–1951. Ponadto część ekspozycji ukazuje postać kardynała od strony prywatnej, w jego kontaktach z rodziną i bliskimi.

WYSTAWA ONLINE

do góry