Nawigacja

Wystawy

Zwyczajny resort. Ludzie i metody „bezpieki” 1944–1956

Wystawa poświęcona jest działalności operacyjnej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a zwłaszcza jego działaniom przeciw podziemiu niepodległościowemu.

Szereg paneli ukazuje powstanie „bezpieki”, szkolenie jej funkcjonariuszy, technikę „pracy” i spektakularne rozgrywki operacyjne, podczas których posługiwano się prowokacją i skrytobójstwem. Na wystawie można znaleźć nieznane materiały fotograficzne i dokumenty ukazujące ludzi będących pracownikami i współpracownikami (agentami) Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zwracają uwagę instrukcje werbowania i prowadzenia tajnych współpracowników oraz materiały szkoleniowe dla agentów i niepozbawione swoistego humoru zdjęcia poglądowe, jak należy, a jak nie należy tropić i podsłuchiwać obywateli Polski Ludowej.

Na wystawie prezentujemy także eksponaty będące kilkadziesiąt lat temu „warsztatem pracy operacyjnej” funkcjonariuszy UBP. Są to między innymi urządzenia służące do prowadzenia podsłuchu, specjalistyczny sprzęt fotograficzny, kamuflaże używane do ukrycia aparatury podsłuchowej lub kamer służących do inwigilacji, mundury i wyposażenie funkcjonariuszy.

Wystawa eksponowana w Warszawie w październiku 2003 r.

do góry