Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Otwarcie wystawy „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963” – Rzym, 2 kwietnia 2008 r.

  • Fragment wystawy
  • Dr Robert Witalec i ks. Marek Chrzan, przełożony Krakowskiej Inspektorii Salezjanów
  • Dr Robert Witalec, OBUiAD IPN w Rzeszowie
  • Salezjanie, uczestnicy 26. Kapituły Generalnej Salezjanów ks. Bosko słuchają referatu dr. Roberta Witalca
  • Z prawej strony ks. Pascual Chávez Villanueva, przełożony generalny Salezjanów
Event Name Otwarcie wystawy „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyś4
Start Date 2nd Apr 2008
End Date  
Duration N/A
Description W dniu 2 kwietnia 2008 r. w Domu Generalnym Towarzystwa Salezjańskiego w Rzymie odbyło się otwarcie wystawy „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w 1963 roku”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Otwarcia wystawy, jak również przedstawienia historii szkoły oraz wydarzeń związanych z jej likwidacją w 1963 r. dokonał dr Robert Witalec. Następnie Igor Witowicz omówił najciekawsze dokumenty i zdjęcia z prezentowanej wystawy.

W otwarciu wystawy uczestniczyli członkowie Kapituły Generalnej Zgromadzenia Salezjanów na czele z Przełożonym Generalnym ks. Pascualem Chávezem. Uczestnicy otwarcia otrzymali informator wystawy pt. „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w 1963 roku”.  

Wystawa ma układ chronologiczno-problemowy. W pierwszej części prezentuje materiały dotyczące historii szkoły. Przedstawia m.in. jej statut, fotografie ukazujące sylwetki uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii.

Część druga zawiera materiały związane z przygotowaniami do eksmisji oraz z samą likwidacją szkoły w 1963 roku. Na kolejnych planszach zamieszczono materiały dokumentujące działania władz związane z likwidacją szkoły organistowskiej w Przemyślu (jedynej tego rodzaju placówki w Polsce) oraz prezentujące obronę szkoły przez Salezjanów i społeczeństwo miasta. Zamieszczono tu również zdjęcia wykonane przez funkcjonariuszy MO podczas przejmowania budynków Szkoły Organistowskiej.

Fotografie i dokumenty eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Archiwum Parafii Świętego Józefa w Przemyślu, Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu, Archiwum Inspektorialnego Prowincji Wrocławskiej Salezjanów we Wrocławiu, Towarzystwa im. Mariana Sawy, Wydawnictwa Towarzystwa Chrystusowego „Hlondianum”, ks. Jana Pryputniewicza, Jana Piecucha, Mieczysława Tulei, Jerzego Kurcza, Władysława Szurki, Wojciecha Zwierzyńskiego, Jana Sobieskiego i Józefa Herby.

Ze względu na ekspozycję poza granicami kraju zarówno wystawa, jak i informator do niej zostały opracowane w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim.
do góry