Nawigacja

Echa Katynia

10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia” – Warszawa, 11–15 kwietnia 2019

Podczas 10. przeglądu filmowego „Echa Katynia”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, pokazanych zostało pięć filmów fabularnych i dokumentalnych,  zarówno przypominających wydarzenia sprzed 79 lat, jak i pokazujących ich znaczenie dla współczesnych w Polsce i na świecie. W repertuarze znalazły się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją zarówno nad zbrodnią katyńską, jak i innymi zbrodniami systemów totalitarnych.

Oprócz projekcji filmowych odbyły się ciekawe spotkania i dyskusje, także w języku angielskim. Filmy Katyń – Ostatni świadek oraz Niegdyś moja matka wyświetlane były w języku angielskim z polskimi napisami. Ponadto, 14 kwietnia 2019, w Kinie Muranów został zaprezentowany film Czaszka z Katynia w j. angielskim. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserką filmu –  Anną Elisabeth Jessen, również w języku angielskim.

Zwieńczeniem 10. Przeglądu filmowego Echa Katynia była uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się 15 kwietnia 2019 w Sali Kameralnej Teatru Polskiego. W trakcie gali prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczył statuetki filmowcom, którzy swoją twórczością przyczynili się do popularyzacji historii zbrodni katyńskiej.

 

 

W marcu 1940 r. władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu rozpoczęto egzekucje w lesie katyńskim. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. Urzędnicy tej instytucji dbali o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych. Cenzorzy dbali szczególnie o to, by prawda o zbrodni katyńskiej nie pojawiła się w przekazie filmowym. Dlatego też pierwszy dokument o zbrodni katyńskiej został nakręcony w Polsce w 1990 roku przez Marcela Łozińskiego (Las katyński).

Niemal dokładnie 30 lat temu przestała istnieć peerelowska cenzura. Od tego czasu powstało wiele filmów poświęconych zbrodni katyńskiej. Co ciekawe, realizowane były nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.

 

do góry