Nawigacja

Konkurs Książka Historyczna Roku

Konkurs „Książka Historyczna Roku”

Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio SA i Telewizja Polska SA ogłaszają konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego.

Konkurs ma na celu popularyzowanie dziejów Polski w XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Nagroda będzie przyznawana w dwóch kategoriach:

  • najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie PRL
  • najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku

Jest to pierwsza edycja konkursu. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania książek do Konkursu są: członkowie jury, wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni uniwersyteckich. Do Konkursu można zgłaszać książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2007 roku. Zgłoszenia należy dostarczyć pod adres IPN: 00-839 Warszawa, ul. Towarowa 28, do dnia 5 maja 2008 roku. Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do Konkursu jest dostarczenie 3 egzemplarzy danej książki wraz z dołączonym formularzem zgłoszeniowym stanowiącym załącznik do regulaminu. 

Laureaci Nagrody im. Oskara Haleckiego zostaną wyłonieni w drodze dwuetapowego Konkursu. W pierwszym etapie powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybierze spośród książek zgłoszonych do konkursu po 10 tytułów z każdej kategorii.

W drugim etapie na nominowane książki będą głosować członkowie jury oraz czytelnicy na stronie internetowej konkursu.

Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, których łączna kwota wynosi 150 000 złotych. Fundatorami nagród są Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Instytut Pamięci Narodowej. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 31 sierpnia br. 

Jury powołane przez organizatorów

Instytut Pamięci Narodowej reprezentować będą:

  • prof. dr hab. Piotr Franaszek 
  • prof. dr hab. Tomasz Gąsowski

Polskie Radio SA reprezentować będą:

  • prof. dr hab. Andrzej Nowak 
  • prof. dr hab. Jerzy Targalski

Telewizję Polską SA reprezentować będą:

  • prof. dr hab. Andrzej Chwalba
  • prof. dr hab. Wiesław Wysocki
do góry