Nawigacja

Aktualności

Inauguracja konkursu dla młodzieży „Polskie serce pękło – Katyń '40”

– W dokumentach jest wprost napisane, dlaczego taki wyrok. Ponieważ oni nie zdradzili, ponieważ nie poszli na współpracę. Udział polskiej młodzieży w tym konkursie unieważnia zamysł zbrodniarzy, żeby nie było już Polaków, którzy będą marzyć, będą walczyć o wolną i niepodległą Polskę – oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który został zaproszony do grona członków Komitetu Honorowego sejmowego konkursu plastyczno-literackiego „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

  • W Muzeum Katyńskim zainaugurowano ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940” – Warszawa, 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN)
    W Muzeum Katyńskim zainaugurowano ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940” – Warszawa, 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN)

Inauguracja konkursu odbyła się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie, w Muzeum Katyńskim, z udziałem inicjatora i organizatora – marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz pozostałych członków Komitetu Honorowego: ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W sali Muzeum Katyńskiego, gdzie zgromadzono liczne przedmioty – pamiątki po ofiarach zbrodni katyńskiej, prezes Jarosław Szarek przypomniał, że Instytut Pamięci Narodowej to dziesiątki publikacji, wystaw, materiałów edukacyjnych, w których przedstawiamy historię tych zbrodni, których symbolem jest Katyń. – Cieszę się, że dzisiaj możemy dołączyć do inicjatywy Pani Marszałek, że tworzymy koalicję pamięci. Jej celem jest, żeby ta zbrodnia nie została zapomniana – powiedział. 

– Katyń to zbrodnia wyjątkowa  – podkreślił prezes IPN – straceni w 1940 r. to ludzie, którzy byli elitą Rzeczypospolitej, którzy w swoich życiorysach jakże często mieli walkę o niepodległą Polskę w latach 1914–1921. Wielu zaniosło tę tradycję zmagań kolejnym pokoleniom. Ci najmłodsi pomordowani od dwóch dekad budowali niepodległą Rzeczpospolitą. Sowiecki oprawca wydał na nich wyrok śmierci. W dokumentach jest wprost napisane, dlaczego taki wyrok. Ponieważ oni nie zdradzili – wyjaśnił dr Szarek – ponieważ nie poszli na współpracę. Oni mogli żyć. Zdradziła tylko garstka.

– Dzisiaj, kilkadziesiąt lat później, organizując taki konkurs, uczymy, ale i wychowujemy kolejne pokolenie Polaków. Pokazujemy, jaka była, jaka jest cena polskości. Udział polskiej młodzieży w tym konkursie unieważnia zamysł zbrodniarzy, żeby nie było już Polaków, którzy będą marzyć, będą walczyć o wolną i niepodległą Polskę. To jest lekcja z Katynia. (...) Dzisiaj, gdy mamy trudności z wyjazdem do Katynia, każdy polski maturzysta powinien zwiedzić Muzeum Katyńskie, ponieważ w tym miejscu zrozumie, czym była ta zbrodnia. Instytut Pamięci Narodowej udzieli wszelkiego wsparcia, aby wiedza o zbrodni katyńskiej dotarła nie tylko do uczestników konkursu, ale do całego młodego pokolenia – podsumował swoje wystąpienie prezes IPN.

 

 

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół średnich. Rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 23 marca 2020. Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie pocztówki związanej z tematem zbrodni katyńskiej albo napisanie pracy „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”

Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w Sali Kolumnowej polskiego parlamentu. Nagrodą dla laureatów będzie, między innymi, zagraniczna wizyta studyjna. Największym wyróżnieniem będzie jednak z pewnością wydanie przez Pocztę Polską kartki pocztowej z wizerunkiem zwycięskiego projektu.

Przewodniczącym komisji konkursowej jest prof. Tadeusz Wolsza, członek Kolegium IPN. Patronat medialny nad konkursem objęły Telewizja Polska i Polskie Radio.

Przed konferencją inaugurującą konkurs marszałek Sejmu wraz z ministrami oraz prezesem IPN złożyli wiązanki pod tablicami upamiętniającymi pomordowanych przez NKWD.

 

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa na stronie sejm.gov.pl

do góry