Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Profesorem Józefem Garlińskim w Instytucie Pamięci Narodowej.

W dniu 1 października br. Profesor Józef Garliński z Londynu, będąc z krótką wizytą w Polsce, odwiedził Instytut Pamięci Narodowej. Gościł go zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Krupski. W spotkaniu uczestniczyli m. in.: dyrektor Biura Edukacji Publicznej, dr hab. Paweł Machcewicz ze współpracownikami oraz Czesław Cywiński, prezes Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego-"Grota", członek prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Spotkanie z Profesorem Józefem Garlińskim w Instytucie Pamięci Narodowej Gość interesował się działalnością naukową i dydaktyczną Biura Edukacji Publicznej, ofiarowanymi mu książkami oraz innymi publikacjami, zwłaszcza Biuletynem Instytutu Pamięci Narodowej i pakietami edukacyjnymi dla szkół.
W trakcie wizyty ustalono, że Profesor Garliński będzie informowany o działalności wydawniczej i naukowej Biura Edukacji Publicznej. W czasie następnej wizyty w Polsce gość udzieli Biuletynowi wywiadu i weźmie udział w spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego-"Grota".

Prof. Józef Garliński
Urodzony w Kijowie dnia 14 października 1913 roku, absolwent studiów prawniczych Uniwersytetu Warszawskiego (tytuł magistra uzyskał już pod okupacją niemiecką w ramach tajnego nauczania UW). Uczestnik kampanii obronnej 1939 r. w szeregach I pułku szwoleżerów. 4 września, przed odejściem na front, wziął ślub z Irlandką, Eileen Short. Po uniknięciu niewoli włącza się wraz z żoną w działalność konspiracyjną. W wieku 29 lat zostaje szefem Wydziału Więziennego, a następnie Wydziału Bezpieczeństwa KG AK. Aresztowany w kwietniu 1943 r. trafia, przez Pawiak, do obozu w Oświęcimiu, a następnie kacetu w Neuengamme.
Po zakończeniu wojny udaje się do Londynu i pozostaje na emigracji. Pracuje w Hoover Institute and Library, firmach ubezpieczeniowych, bierze także aktywny udział w życiu społecznym polskiej emigracji. Współtworzy Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie, od 1976 roku jest prezesem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Wykładowca wielu zachodnich uczelni wyższych.
W roku 1973 w London School of Economics and Political Sciences obronił tezę doktorską pt. "Underground Movement in Auschwitz Concentration Camp".
Prof. Józef Garliński jest autorem kilkunastu książek historycznych. Najważniejsze z nich to: "Oświęcim Walczący", "Ostatnia broń Hitlera", "Enigma", "Polska w II Wojnie Światowej", "Szwajcarski korytarz", "Świat mojej pamięci".

do góry