Nawigacja

Видання IPN укр

Zbrodnia Wołyńska

Działania IPN w 77. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

IPN CENTRALA
ODDZIAŁ IPN BIAŁYSTOK
  • 11 lipca 2020, Białystok – prezentacja plakatów i spotów na telebimach w Białymstoku (skrzyżowanie ulic Wierzbowa i Jana Pawła II) mówiących o rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP
DELEGATURA IPN W OLSZTYNIE
IPN GDAŃSK, DELEGATURA IPN W BYDGOSZCZY

 

 

  • 13 lipca 2020, Malbork –  dyrektor IPN Gdańsk złoży kwiaty pod zrealizowaną przez OBUWiM tablicą  „Genocidium Atrox” (ul. Dworcowa 17, budynek dworca PKP)
  • 17 lipca 2020, godz. 12.00, Zielonka Pasłęcka (gmina i powiat Pasłęk) – coroczne obchody rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. IPN Gdańsk będzie reprezentowała Katarzyna Underwood. IPN Gdańsk w Zielonce Pasłęckiej szczególnie mocno pielęgnuje pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, znajduje się tam m.in. ważne upamiętnienie ofiar zrealizowane przez OBUWiM IPN Gdańsk – tablica „Genocidium Atrox”;

 

ODDZIAŁ IPN KATOWICE

 

 

ODDZIAŁ IPN KRAKÓW

9.30 – msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Rakowicka 18)

11.00 – uroczystość przy Pomniku Ofiar Zbrodni Ludobójstwa na cmentarzu Rakowickim (przy południowo-zachodnim murze cmentarza, w pasie nr 49)

 

 

 

 

ODDZIAŁ IPN LUBLIN

 

ODDZIAŁ IPN ŁÓDŹ
ODDZIAŁ IPN POZNAŃ
ODDZIAŁ IPN RZESZÓW

 

 

ODDZIAŁ IPN WROCŁAW

 

do góry