Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Szczecin, 28 lutego 2020

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Szczecinie, Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. Uroczystości odbyły się 28 lutego 2020 r.

Przed południem delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w celi znajdującej się w Areszcie Śledczym w Szczecinie, gdzie wykonywano wyroki śmierci m.in. na żołnierzach podziemia niepodległościowego. O godz. 11 odbył się apel pamięci połączony z ceremonią złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku dawnego więzienia w latach 1945–1956.

Do organizatorów i uczestników uroczystości list skierował premier Mateusz Morawiecki. Pisał w nim, że „Żołnierzom Wyklętym jesteśmy winni wdzięczność i szacunek oraz zobowiązanie, że nigdy o nich nie zapomnimy. Wspominając ich męstwo i odwagę, składamy wobec nich zobowiązanie, że będziemy budować Ojczyznę, o której marzyli – Polskę prawdziwie wolną, sprawiedliwą i solidarną”.

W południe kwiaty złożono także pod tablicą na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, która upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956.

W uroczystościach udział wzięli byli żołnierze Armii Krajowej oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Oddział IPN w Szczecinie reprezentowali: dr Paweł Skubisz – dyrektor, Kinga Macierzyńska – zastępca dyrektora, Krzysztof Męciński –  naczelnik OBUWiM i Szymon Nowacki – zastępca naczelnika OBL.

W przeddzień obchodów święta pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie zapalili znicze na mogiłach m.in. Janiny i Leona Smoleńskich, Konrada Strycharczyka oraz żołnierzy Bojowego Oddziału Armii.

Fot. Marcin Manowski

do góry