Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Msza święta w intencji poległych i pomordowanych uczestników powstania – Szczecin, 1 sierpnia 2019

W ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba (Starszego) Apostoła w Szczecinie odbyła się msza święta w intencji poległych i pomordowanych uczestników powstania. Rozpoczęła się ona o godz. 17, w „godzinę W”, kiedy na ulicach zawyły syreny alarmowe.

Na mszy świętej byli obecni kombatanci Armii Krajowej, Powstańcy Warszawscy i uczestnicy tamtych dni, którzy po wojnie osiedlili się w Szczecinie. W hołdzie im wszystkim przedstawiciele oficjalnych delegacji, złożyli kwiaty w kaplicy Armii Krajowej.

Każdego roku, w dniu 1 sierpnia, godzina 17 jest chwilą szczególną, cała Polska pamięta o ofiarach i uczestnikach tej nierównej walki. Powstanie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 r., upadło po 63 dniach, w jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.

Oddział IPN w Szczecinie reprezentowali Tomasz Dźwigał oraz Krzysztof Męciński naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN

do góry