Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Akcja "63 DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO" - Łódź, Piotrków Trybunalski, Kutno, Krośniewice, Łęki Kościelne, Strzegocin 30-31 lipca 2019

Jak co roku pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa przeprowadzili na łódzkich nekropoliach akcję "63 dni Powstania Warszawskiego" polegającą na oznaczaniu okolicznościową biało-czerwoną wstęgą grobów uczestników Powstania. Akcja objęła 14 nekropoli, zarówno wyznaniowych (rzymskokatolickie, łagiewnicko-augsburska, żydowska) jak i komunalnych. Aktualnie nasza ewidencja liczy ponad 180 osób, wśród których dominują oczywiście weterani Powstania, ale obejmujemy nią również poległych i pomordowanych cywilów oraz lotników niosących pomoc walczącej stolicy. Oznaczamy zarówno faktyczne miejsca pochówku, jak i groby symboliczne.

Szarfy będą wisieć przez 63 dni. W pracy na cmentarzach pomagali nam koledzy z oddziałowego pionu poszukiwań i identyfikacji - dziękujemy!

 
 
 
30 lipca również odbyła się akcja porządkowania mogił uczestników Powstania Warszawskiego na piotrkowskich nekropoliach. Organizatorem przedsięwzięcia był Klub Historyczny im. Stefana „Grota” Roweckiego  oraz Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej zgromadziły się całe rodziny, aby spędzić czas na pracy społecznej i wykazać się patriotyczną postawą. Do oznaczenia mogił wykorzystano biało-czerwone szarfy przekazane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.
 
 
 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej włączyło się w akcję oznaczania grobów powstańców warszawskich prowadzoną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki staraniom członków Towarzystwa oznaczono 26 grobów na terenie cmentarza parafialnego w Kutnie. Na nekropoliach powiatu kutnowskiego również udało się odnaleźć kilka mogił – na cmentarzu parafialnym w Krośniewicach i Łękach Kościelnych oznaczono po 2 nagrobki, zaś w Strzegocinie 1. Do oznaczenia mogił wykorzystano biało-czerwone szarfy przekazane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi

 

do góry