Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Lotników Liberatora B24J Ew 250 L – Kocina, 14 października 2018

W imieniu Wójta Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka oraz Komitetu „Upamiętnienia Poległych Lotników SAAF-RAF w Katastrofie Liberatora Ew250 w dniu 16 października 1944 r.” serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie Pomnika Lotników Liberatora B24J Ew 250 L, które odbędzie się 14 października 2018 roku o godz. 12 w Kocinie (gmina Opatowiec, powiat kazimierski, województwo świętokrzyskie).

Powstały pomnik jest wyrazem wdzięczności lokalnej społeczności dla lotników 34. Dywizjonu Drugiego Skrzydła Południowoafrykańskich sił Powietrznych SAAF, 205. Grupy Bombowej RAF. Liberatora EW-250 „L”, który został zestrzelony 16 października 1944 roku przez niemiecki myśliwiec Focke-Wolf 190. Z ośmioosobowej załogi ocalał tylko strzelec pokładowy, sierż. Ronald T. Pither, którego przejął lokalny oddział AK pod dowództwem st. Sierż. Mieczysława Jańca, ps. Lot. „Lot” oraz jego siostra zaopiekowali się rannym w domu dowódcy, mimo stacjonowania we wsi ukraińskich oddziałów Waffen SS Galizien i frontowych oddziałów Wehrmachtu. Reszta załogi, na krótko po katastrofie, została pochowana przez miejscową ludność w prowizorycznej mogile, zaś po wojnie została przeniesiona na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.

Uroczystości rozpocznie uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Barbary w Kocinie, odprawiona o godz. 12. Na godzinę 13 zaplanowano rozpoczęcie ceremonii odsłonięcia pomnika. O godzinie 14.20 jest zaplanowana część artystyczna z udziałem młodzieży ze szkół w Krzczonowie oraz w Opatowcu, która potrwa do godziny 15.

Uroczystości w Kocinie są objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Instytut Pamięci Narodowej zaangażował się w powstanie pomnika w całości finansując jego powstanie.

 

Szczegółowy program uroczystości:

- 12.00 – Uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Barbary w Kocinie

- 13.00 – Ceremonia odsłonięcia pomnika

- 14.20 – Część artystyczna z udziałem młodzieży ze szkół w Krzczonowie oraz w Opatowcu.

  • (fot. K. Komorowski, BUWiM IPN)
  • (fot. K. Komorowski, BUWiM IPN)
do góry