Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości – Gręboszów, 14 października 2018

W imieniu Wójta gminy Gręboszów Krystyny Świętek oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gręboszowskiej serdecznie zapraszamy na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika dla uczczenia 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, która odbędzie się 14 października 2018 roku na placu przy budynku Gręboszowskiego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie (gmina Gręboszów, powiat dąbrowski, województwo małopolskie).

Jak pisze w zaproszeniu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gręboszowskiej: „Setna rocznica odzyskania przed Polskę niepodległości jest niecodzienną okazją, by utrwalić pamięć o wszystkich Tych, którzy przyczynili się do powrotu naszej Ojczyzny do rodziny wolnych narodów. Swój znaczący udział w walkach narodowowyzwoleńczych mieli także nasi Rodacy – mieszkańcy Ziemi Gręboszowskiej i okolic, których zawieruchy wojenne rozrzuciły po licznych frontach i miejscach bitew. Wielu z Nich położyło największą ofiarę, czyli swoje życie, a Ci, którzy przeżyli i doczekali się niepodległości, podjęli trud odbudowy domu ojczystego, scalenia na nowo ziem polskich. Wystawiony na terenie Gręboszowa Pomnik dla uczczenia 100. Rocznicy odzyskania niepodległości jest wyrazem pamięci i hołdu dla ich ofiar oraz patriotycznych postaw.

Uroczystości rozpoczną się o 10.30 na parkingu przed budynkiem Urzędu Gminy w Gręboszowie, gdzie zbiorą się poczty sztandarowe. O godz. 11 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. Około godz. 12.30 jest zaplanowany przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik, na plac przy budynku Gręboszowskiego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, gdzie o godz. 13 będą miały miejsce dalsze uroczystości.

Instytut Pamięci Narodowej zaangażował się w powstanie pomnika, współfinansując jego wykonanie.

 

Szczegółowy program uroczystości:

- 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych na parkingu przed budynkiem Urzędu Gminy w Gręboszowie

- 11.00 – uroczysta Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie

- 12.30 -  przemarsz pod pomnik

- 13.00 -  uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika (plac przy budynku Gręboszowskiego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie)

  • (fot. K. Komorowski, BUWiM IPN)
  • (fot. K. Komorowski, BUWiM IPN)
do góry