Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

"Tędy przeszła Warszawa" - Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc - Pruszków, Warszawa, 30 września 2018

30 września zapraszamy na tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski i Fundację Edukacji Historycznej, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tego dnia ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”. Warszawska część marszu rozpocznie się o g. 11:00 na placu Krasińskich, pruszkowska o g. 14.00 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23. W tym roku Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Z okazji Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy, który obchodzony jest dnia 2 października, serdecznie zapraszamy na coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. 30 września rozpoczniemy Obchody Marszem Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

W Marszu będą szli zarówno profesjonalni rekonstruktorzy jak i mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa oraz okolic, którzy będą przygotowani do rekonstrukcji podczas warsztatów.

Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierając ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką, wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której  decydowano o ich dalszych losach. 150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.

Podczas Obchodów pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i  Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc.

 

Program:

 

Tędy przeszła Warszawa. Marsz Pamięci Warszawa - Pruszków

 

WARSZAWA:

X Marsz Niepokonanych

10.00 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)

11.00 Wymarsz X Marszu Niepokonanych spod Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich

Trasa Marszu: Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście

 

Podczas Marszu w wybranych punktach trasy będą postoje, podczas których wystąpi Teatr „Od Czapy”.

Stacja 1: plac Krasińskich

Stacja 2: plac przed Narodowym Muzeum Archeologicznym „Arsenał” (ul. Długa)

Stacja 3: plac przed budynkiem PAST-y (ul. Zielna 39)

Stacja 4: plac przed dworcem WKD Śródmieście

 

13.20  Bezpłatny przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa.

 

 

PRUSZKÓW:

III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

13.15 Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego)

14.00 Wymarsz III Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Trasa Marszu : Kraszewskiego, Prusa

 

Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie  Marszu.

 

Trasa Marszu: Poznańska, POW, 3 Maja

 

Inscenizacja obozowej selekcji i oficjalne uroczystości

15.00 – 16.30 Pomnik „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 ul. 3 Maja 8A

 

Po zakończeniu części oficjalnej Obchodów zapraszamy na ciepły posiłek w siedzibie Muzeum Dulag 121

do góry