Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc – Pruszków, Warszawa, 30 września 2018

  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)
  • Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr Waldemar Brenda odczytuje list od Prezesa IPN dr Jarosława Szarka (fot. OBUWiM Warszawa) Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr Waldemar Brenda odczytuje list od Prezesa IPN dr Jarosława Szarka (fot. OBUWiM Warszawa)
  • (fot. OBUWiM Warszawa) (fot. OBUWiM Warszawa)

30 września 2018 roku, w związku z obchodzonym  2 października Dniem Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy, ulicami Warszawy i Pruszkowa przeszedł Marsz Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”.  Złożyły się na niego dwie inicjatywy: warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Oba marsze, które spotkały się na skrzyżowaniu ulic Bolesława Prusa i Poznańskiej w Pruszkowie, zainaugurowały tegoroczne Obchody dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

X Marsz Niepokonanych rozpoczął się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.  Jego uczestnicy o godz. 11 udali się w trasę ulicami Długą, Bielańską, Aleją Solidarności, przez Plac Bankowy, Marszałkowską, Zielną i Aleje Jerozolimskie, skąd rekonstruktorzy i publiczność przejechała Warszawską Koleją Dojazdową do Pruszkowa. W trakcie Marszu w czterech punktach trasy miały miejsce zaplanowane postoje, w trakcie których wystąpił Teatr „Od Czapy”.

III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc rozpoczął się o 13.15 mszą świętą w kościele pw. Św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego w Pruszkowie. O godz. 14 Marsz ruszył w trasę ulicami Józefa Ignacego Kraszewskiego i Bolesława Prusa. Po połączeniu się z X Marszem Niepokonanych na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej wspólnie ruszono ulicami Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja, gdzie – na terenie dawnego obozu Dulag 121, a dziś Muzeum Dulag 121, przy ul. 3 Maja 8A, pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” – grupy rekonstruktorów zaprezentowały inscenizację, przedstawiającą segregację więźniów w niemieckim obozie Dulag 121.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęło wprowadzenie sztandarów, Apel Pamięci i okolicznościowe przemówienia. List od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka odczytał Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr Waldemar Brenda. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wręczył pamiątkowe medale z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Na zakończenie, pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” złożono pamiątkowe wieńce i kwiaty.

Organizatorami obchodów było Muzeum Dulag 121, Fundacja Edukacji Historycznej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat nad obchodami objął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

25 września 2015 r. Sejm ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – mieszkańcach stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach, bądź przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem burzonego przez okupanta miasta. Począwszy od 7 sierpnia 1944 r. do obozu przejściowego w Pruszkowie zaczęły przybywać transporty ludności cywilnej z ogarniętej walkami stolicy. Do połowy października, kiedy przymusowe wysiedlanie Warszawy zakończyło się, przez Dulag 121 przeszło 650 tysięcy osób. Z Pruszkowa wywożeni byli na teren Generalnego Gubernatorstwa, do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. W tym trudnym czasie z pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób ofiarnie udzielało im wówczas wsparcia, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami.

do góry