Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Obchody rocznic śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Władysława Andersa

  • Kompania Reprezentacyjna WP podczas ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Fot. Dowództwo Garnizonu Warszawa
  • Goście zgromadzeni na uroczystości. Fot. Dowództwo Garnizonu Warszawa
  • Wieniec składa delegacja weteranów walko niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. Dowództwo Garnizonu Warszawa.

12 maja 2017 r. w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone rocznicom śmierci: głównego architekta Odrodzonej Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego (zm. w  1935 r.) oraz generała Władysława Andersa (zm. w 1970 r.).

Nazwisko Piłsudskiego nieodłącznie złączone jest z uporczywą walką o niepodległość.  Działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, komendant Legionów Polskich, jako Naczelny Wódz i Marszałek poprowadził odtworzone Wojsko Polskie do wielu zwycięstw nad wrogami odzyskanej niepodległości. Dwukrotny Premier Rządu RP, po zamachu majowym w 1926 r. był faktycznym przywódcą Państwa Polskiego aż do swej śmierci w roku 1935.

Władysław Anders związał swe życie ze służbą Polsce w szeregach jej armii, czego dał przykłady podczas wojny z bolszewicką Rosją (za udział w tej kampanii został odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari), w wojnie 1939 roku, a przede wszystkim podczas epopei Armii Polskiej na Wschodzie i II Korpusu Polskiego w zaciętych walkach we Włoszech.

Honorując dzieło życia Marszałka Piłsudskiego i Generała Andersa, przedstawiciele władz i instytucji państwowych złożyli wieńce podczas uroczystości zorganizowanej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W uroczystości tej wieniec od Instytutu Pamięci Narodowej złożył Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. 

do góry