Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Pogrzeb żołnierzy Wojska Polskiego w Brańszczyku

15 maja 2017 r. w Brańszczyku (woj. mazowieckie) uroczyście pochowano szczątki dwóch żołnierzy 201. Ochotniczego Pułku Piechoty Wojska Polskiego, poległych w boju z bolszewikami pod Ostrowią Mazowiecką 3-4 sierpnia 1920 r.

Na szczątki ppor. Tadeusza Wagnera i strz. Józefa Jerzyńskiego natrafiono pod przydrożną kapliczką podczas prac przy budowie trasy szybkiego ruchu. Niestety, nie udało się ustalić, kim byli polegli, poza informacją, że ppor. Wagner był studentem. Można jednak powiedzieć o obu, że w godzinie najcięższej próby, gdy armie bolszewickie zbliżały się do wrót Warszawy, odpowiedzieli na apel władz o wstępowanie do wojska i złożyli najwyższą ofiarę  na ołtarzu wolności Ojczyzny.

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Wojewodą Mazowieckim podjął decyzję o pochowaniu odnalezionych szczątków w zbiorowej mogile żołnierzy WP z 1920 r., znajdującej się na cmentarzu rzymskokatolickim w Brańszczyku.

Uroczystość pogrzebową, poprzedzoną Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, uświetniła obecność kilkudziesięciu pocztów sztandarowych okolicznych szkół, jednostek strzeleckich i klas mundurowych. Asystę wojskową zapewniła 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej. Wśród gości obecnych na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Parlamentu RP, władz lokalnych, duchowieństwa, a przede wszystkim – młodzieży szkolnej i okolicznych mieszkańców, tłumnie przybyłych, by pożegnać swoich obrońców.

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej wieniec na mogile bohaterów złożył Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. 

  • Trumny z doczesnymi szczątkami ppor. Wagnera i strz. Jerzyńskiego przed ołtarzem kościoła w Brańszczyku. Fot. BUW
  • Nabożeństwo żałobne sprawuje ks. prałat Jerzy Zając. Fot. BUW
  • Konna asysta honorowa wystawiona przez rekonstruktorów. Fot. BUW
  • Warty honorowe wystawione na cmentarzu przez żołnierzy 1. WBPanc. i rekonstruktorów. Fot. BUW
  • Trumna ze szczątkami strz. Jerzyńskiego przed złożeniem do mogiły. Fot. BUW
  • Zbiorowa mogiła żołnierzy WP po złożeniu wieńców. Fot. BUW
do góry