Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Tablica upamiętniająca podinspektora Policji Województwa Śląskiego Augustyna Bańczyka – 14 grudnia 2020 r.

14 grudnia 2020 r. w Szkole Policji w Katowicach upamiętniono podinspektora Policji Województwa Śląskiego Augustyna Bańczyka. Tablica powstała i z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." z siedzibą w Katowicach oraz Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, które jednocześnie było jej fundatorem.
W dniu dzisiejszym kwiaty pod upamiętnieniem złożyli p. insp. dr Rafał Kochańczyk (Komendant Szkoły Policji w Katowicach, p. Teresa Bracka (Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." z siedzibą w Katowicach) oraz p. Jan Kwaśniewicz (naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach).

  • Augustyn Bańczyk t
    Augustyn Bańczyk t
  • DSC_0976.jpg
    DSC_0976.jpg
  • DSC_0979.jpg
    DSC_0979.jpg


Uroczystość odsłonięcia przeniesiono na rok 2021 w związku z ogłoszonym w Polsce stanem pandemii.
Podinspektor Augustyn Bańczyk ps. „Gardawski” (1888-1944) urodził się w Porębie. Jako polski żołnierz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas bitwy pod Filipowem został ranny. Uczestnik III Powstania Śląskiego. Przewodniczący Związku Hallerczyków.
W okresie międzywojennym zaangażowany w sprawy plebiscytowe był policjantem z powołania. W czasie swojej kariery zawodowej zajmował się w sposób szczególny szkolnictwem zawodowym Policji. Pełnił także funkcję zastępcy głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego. Po wybuchu II wojny światowej ponownie stanął w obronie Ojczyzny z bronią w ręku. Należał do Związku Walki Zbrojnej a później Armii Krajowej. 27 maja 1944 r., po uwięzieniu w krakowskim więzieniu na Montelupich,  został zamordowany w okolicach Krakowa przez Niemców. Miejsce jego pochówku pozostaje do dziś nieznane.

do góry