Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Zrekonstruowane twarze trzech ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego

Dr Dorocie Lorkiewicz-Muszyńskiej, antropolog z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu udało się zrekonstruować twarze trzech z czterech ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego służących w 8 kompanii II batalionu 362 pułku piechoty z Bydgoszczy poległych w m. Szabda w trakcie bitwy brodnickiej 18 sierpnia 1920 r.

Żołnierze w chwili śmierci mieli od 22 do 30 lat.

 

 

31 lipca 2020 r. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN sfinansował prace ekshumacyjne w miejscowości Szabda, udało się podjąć szczątki czterech żołnierzy WP z 362 Pułku Piechoty z Bydgoszczy. Polegli oni w bitwie brodnickiej 18.08.1920 r. Byli pochowani we wspólnej mogile z pięcioma czerwonoarmistami, których ekshumowano i pochowano w Brodnicy 10 czerwca 2020r.

Ceremonia pogrzebowa ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego odbyła się 18 sierpnia 2020r. Uroczysty pogrzeb zakończył ziemską wędrówkę polskich żołnierzy, którzy w obliczu zagrożenia stanęli do walki z bolszewickim najeźdźcą i oddali swoje życie za Ojczyznę. Po 100 latach udało się, dzięki pracy dr Lorkiewicz-Muszyńskiej poznać wygląd obrońców Ojczyzny z 1920 r. bohaterów, którzy polegli, stawiając tamę bolszewickiej agresji.

Rekonstrukcje 3D czaszek wykonano metodą fotogrametrii, rekonstrukcje wyglądu wykonano metodą 3D. Badania wykonała Dorota Lorkiewicz- Muszyńska Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Bitwa pod Brodnicą uważana za najważniejszą bitwę stoczoną na Pomorzu w wojnie polsko-bolszewickiej. 18 sierpnia 1920 r. oddziały polskie pod dowództwem płk. Witolda Aleksandrowicza pokonały liczebnie przeważające wojska bolszewickie.

Obecnie szukamy rodzin ekshumowanych żołnierzy. Jeżeli posiadacie Państwo informację, które przybliża nas w odnalezieniu krewnych żołnierzy, prosimy o kontakt – buwim@ipn.gov.pl

do góry