Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej z nazwiskami mieszkańców gminy Tuszów Narodowy, którzy walczyli w wojnie polsko - bolszewickiej

15 sierpnia 2020 r. na placu im. gen Władysława Sikorskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z nazwiskami 48 mieszkańcami gminy Tuszów Narodowy, którzy brali udział w wojnie polsko- bolszewickiej. Z najnowszych ustaleń wiemy, że lista nie jest odkryta do końca.
 
Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele parafialnym z udziałem ks. prałata Andrzeja Ramsa proboszcza i kustosza sanktuarium MB Królowej Rodzin w Chorzelowie, ks. Tadeusza Mazura salezjanina, rodaka z Tuszowa, który pracuje w Elblągu i proboszcza Wiesława Koniora, który również poświęcił zioła i kwiaty, z okazji przypadającego dziś święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 
 
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Piotr Szopa, Katarzyna Gajda-Bator i Stanisław Stopyra, władze gminy na czele z wójtem Andrzejem Głazem i sekretarzem gminy panią Renatą Paterak, która prowadziła uroczystość. Byli obecni członkowie Rodzin, których nazwiska zostały uwiecznione na odsłoniętej tablicy, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, lokalna społeczność i młodzież szkolna z ogromną biało-czerwoną flagą. Uroczystość uświetniły służby mundurowe, GRH im. Wojciecha Lisa „Mściciela” Stowarzyszenie „Prawda i Pamięć” i GRH im. 3. Pułku Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej, a nade wszystko wspomnienie Ewy Świadkowskiej, prawnuczki płk. Jana Świadkowskiego, która na uroczystości przyjechała z Francji. 
 
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zwenętrzna poświęcona mieszkańcom gminy Tuszów Narodowy walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej, którą będzie można oglądać do końca września. 
 
Fot. Katarzyna Gajda-Bator i Stanisław Stopyra
do góry