Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. – Sadowne, Węgrów 15 sierpnia 2020

15 sierpnia 2020 r. zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Joanna Piskorz wzięła udział w dwóch uroczystościach związanych z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

 

 

O godzinie 10.30 na cmentarzu parafialnym w Sadownem (woj. mazowieckie) dyrektor Joanna Piskorz wraz z wójtem gminy Waldemarem Cyranem oraz projektantem i wykonawca odsłonili mogiłę wojenną Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego, zabitego przez bolszewików w 1920 r., którego renowacje przeprowadziło Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w tym roku. Uroczystego poświęcenia dokonał Ksiądz proboszcz lokalnej parafii Antoni Kunicki. Na zakończenie uroczystości w asyście harcerzy z 123 Drużyny Harcerskiej "Włóczykije", delegacje składające się z przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oddały hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej – składając wiązankę przed mogiłą wojenną.

 

 

 

W południe na cmentarzu parafialnym w Węgrowie, przy odnowionej przez Instytut Pamięci Narodowej mogile Żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas wojny polsko – bolszewickiej, rozpoczęły się uroczystości w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wśród gości przybyłych na ceremonię była zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Joanna Piskorz, która wraz z burmistrzem Węgrowa odsłoniła nowy nagrobek poświęcony polskim bohaterom, którzy polegli na Polu Chwały.

 

 

Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela podziękował m.in. Instytutowi Pamięci Narodowej za sfinansowanie lokalnego upamiętnienia.

Chciałbym podziękować Panu Wojewodzie oraz Pani Dyrektor z IPN, za to, że ten pomnik zyskał nowy wygląd. Pomnik, który pokazuje, że tutaj w Węgrowie, My Mieszkańcy pamiętamy o tych, którzy w roku 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej stanęli do boju. (…) Nasi mieszkańcy przychodząc, tutaj na cmentarz, będą mogli zatrzymać się na chwilę modlitwy przy nowym odrestaurowanym pomniku – dziękuję.

Kończąc uroczystości, zebrani złożyli wieńce przed mogiłą i chwilą ciszy oddali cześć Naszym Bohaterom.

 

 


Kolejnym elementem węgrowskich obchodów zwycięstwa nad bolszewikami było odsłonięcie przed Domem Gdańskim wystawy plenerowej pt. „Stulecie Bitwy Warszawskiej”.

 

 

do góry