Nawigacja

Publikacje bezpłatne

Generał brygady Ludwik Kmicic-Skrzyński ps. „Kmicic” 1893–1972

  • Generał brygady Ludwik Kmicic-Skrzyński ps. „Kmicic” 1893–1972
    Generał brygady Ludwik Kmicic-Skrzyński ps. „Kmicic” 1893–1972

Marek Gajewski, Generał brygady Ludwik Kmicic-Skrzyński ps. „Kmicic” 1893–1972, Warszawa 2023, ss. 16.

Broszura popularnonaukowa o losach ostatniego z kawalerzystów słynnej „siódemki Beliny” – generała brygady Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Przygotowana została przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku z okazji powtórnego pogrzebu doczesnych szczątków generała w mieście, w którym od połowy marca 1929 r. spędził ponad dziesięć lat żołnierskiego życia na stanowisku dowódcy brygady kawalerii i komendanta garnizonu.

Praca w chronologicznym zarysie opowiada przebieg kariery wojskowej szaleńczo odważnego żołnierza Legionów Polskich okresu I wojny światowej, bohaterskiego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920 oraz dowódcy oddziałów kawalerii Wojska Polskiego okresu międzywojennego: 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 11. Pułku Ułanów Legionowych i Brygady Kawalerii „Białystok”, przemianowanej w 1937 r. na Podlaską Brygadę Kawalerii. W czasie wojny obronnej 1939 r. dowodził nią bez większych sukcesów w walkach przeciwko wojskom niemieckim (wypad do Prus Wschodnich, walki pod Brokiem i Domanowem) i sowieckim (potyczki na Polesiu), kończąc jej szlak bojowy w bitwie pod Kockiem. Po 6 października 1939 r. generał przebywał w niewoli niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej i bezskutecznych próbach wstąpienia do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie zamieszkał na stałe w Manchesterze. Tam spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł 14 lutego 1972 r., a jego prochy spoczęły na cmentarzu South End. Zdaniem najwierniejszych przyjaciół, swoje życie poświęcił Ojczyźnie, a serce kawalerii polskiej.

Doczesne szczątki gen. bryg. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego zostały ekshumowane w sierpniu 2023 r. Powtórny uroczysty pogrzeb z wojskową asystą honorową odbędzie się 26 sierpnia 2023 r. na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku przy ul. Władysława Wysockiego 63. 

Informacje o uroczystościach pogrzebowych będą zamieszczone na stronie Oddziału IPN w Białymstoku.
 

do góry