Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek specjalny do „Gazety Polskiej Codziennie” poświęcony Podkarpackiemu Kongresowi Pamięci Narodowej

Partnerem dodatku z 3 października 2023 r. jest Instytut Pamięci Narodowej.

  • Dodatek specjalny do „Gazety Polskiej Codziennie” poświęcony Podkarpackiemu Kongresowi Pamięci Narodowej – 3 października 2023

W dodatku:

  • dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Historia mówi przez pokolenia 
    Historia stanowi pomost, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Ma też ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw Polaków, wrażliwych, dumnych z własnych przodków i ich dokonań, świadomych odpowiedzialności za swoją Ojczyznę. Doskonale ujął to papież Jan Paweł II mówiąc, że „pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.
  • Zakorzenienie w przeszłości to szansa – z dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, dr. hab. Dariuszem Iwaneczko, rozmawia Maria Kobylińska 
    Chcemy opowiedzieć historię w sposób nietuzinkowy, w sposób wielowątkowy, wielobarwny, wielopłaszczyznowy. Dlatego ofertę kierujemy do każdej grupy wiekowej, ale też do każdej grupy zainteresowań. W tym jednym miejscu gromadzimy tak ogromny potencjał, który pozwoli nam przemawiać różnymi językami, opowiadając historię. Skupiamy się wokół dwóch zasadniczych elementów. Trzymając się hasła kongresowego „Historia mówi przez pokolenia”, chcemy pokazać, że ona naprawdę mówi przez pokolenia i różne pokolenia mogą się wokół tej historii spotkać – mówi w rozmowie z „Codzienną” dr hab. Dariusz Iwaneczko.
  • Katarzyna Gajda-Bator, IPN Rzeszów, Historia może być przygodą
    W dniach 4–5 października w Jasionce koło Rzeszowa startuje Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Hasło wydarzenia brzmi: „Historia mówi przez pokolenia”. Wydarzenie jest odpowiedzią na zainteresowanie, jakim cieszył się Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 13–15 kwietnia tego roku.

 

do góry