Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek prasowy „Wojciech Korfanty (1873–1939)”

 • Dodatek prasowy „Wojciech Korfanty (1873–1939)” do Polska Press Grupa – „Dziennika Zachodniego” i „Nowej Trybuny Opolskiej”
  Dodatek prasowy „Wojciech Korfanty (1873–1939)” do Polska Press Grupa – „Dziennika Zachodniego” i „Nowej Trybuny Opolskiej”

Bogato ilustrowany dodatek, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, zawiera siedem artykułów w przystępny sposób przybliżających postać jednego z Ojców Niepodległości – Wojciecha Korfantego. Autorami tekstów są historycy z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego. Dodatek został dołączony 23 czerwca 2023 r. do wydawnictwa Polska Press Grupa – do „Dziennika Zachodniego” i „Nowej Trybuny Opolskiej”. Partnerem dodatku jest Towarzystwo Finansowe „Silesia” sp. z o.o.

W dodatku:

 • dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach – Nasza pamięć o Korfantym 
  Postać Korfantego to klucz do zrozumienia historii Górnego Śląska w XX wieku. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin.
 • Jadwiga Dyktus, prezes Zarządu, Monika Domańska, wiceprezes Zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia – Silna postać, wielki wizjoner
 • dr Sebastian Rosenbaum, IPN w Katowicach – Pierwsza odsłona kariery politycznej
  Wojciech Korfanty u progu działalności politycznej był chwalony za „niezwykły talent oratorski”. Głosił: „narodowo jesteśmy Polakami, a nie po polsku mówiącymi Prusakami” .
 • dr hab. Grzegorz Bębnik, IPN w Katowicach – Nigdy nie tracił z oczu Górnego Śląska. Żądał przyłączenia go do Polski 
  Józef Piłsudski mianował Korfantego polskim komisarzem plebiscytowym. Naczelnik Państwa był w stanie wzbić się ponad osobiste animozje i właściwie ocenić sytuację panującą w regionie. Wiedział, że nikt, poza Korfantym, nie potrafiłby poradzić sobie z podobnym wyzwaniem.
 • dr Angelika Blinda, IPN w Katowicach – W kręgu rodzinnym
  Korfanty posiadał apodyktyczny i wybuchowy charakter, ale w kontaktach z dziećmi pokazywał swoją drugą naturę, znacznie bardziej uczuciową.
 • dr Mirosław Węcki, IPN Katowice/Instytut Historii UŚ – Konflikt Wojciecha Korfantego z Michałem Grażyńskim
  Gdy w 1926 r. Michał Grażyński został mianowany wojewodą śląskim, przystąpił do bezwzględnej walki politycznej z opozycyjnym wobec sanacji, byłym komisarzem plebiscytowym i dyktatorem III powstania. Miało to swój początek w 1921 r.
 • dr Angelika Blinda, IPN w Katowicach – Wojciech Korfanty (1873–1939) – KALENDARIUM
 • Ryszard Mozgol, IPN w Katowicach – Korfanty – polski Garibaldi
  Rozwijająca się kariera polityczna Korfantego, mianowanie go przez rząd RP Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, przykuwała uwagę reporterów i polityków zwycięskich mocarstw.
 • dr Mirosław Węcki, IPN Katowice/Instytut Historii UŚ – W niepodległej Rzeczypospolitej
  Korfanty, jako przywódca chadecji, atakowany był zarówno przez socjalistów, jak i endeków, nie cieszył się też sympatią silnej na Śląsku mniejszości niemieckiej. Na głównych antagonistów byłego komisarza plebiscytowego wyrośli piłsudczycy.
 • Renata Skoczek, IPN w Katowicach – W obiektywie fotograficznym
  Wojciech Korfanty był politykiem, który lubił się fotografować. Do naszych czasów przetrwało wiele jego zdjęć. Dzięki digitalizacji część z nich możemy oglądać nie tylko w muzeach.
do góry