Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek Historyczny IPN opublikowany w „Nowinach” i „Super Nowościach” w związku z 80. rocznicą odnalezienia grobów katyńskich

Polecamy Dodatek Historyczny IPN Oddział w Rzeszowie wydany w Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej, który ukazał się 13 kwietnia 2023 r. w dzienniku „Super Nowości” oraz 14 kwietnia w „Nowinach”.

  • Dodatek Historyczny IPN Rzeszów na Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W tym roku mija 80 lat od ogłoszenia informacji dotyczącej odnalezienia grobów katyńskich. W 1940 r. Związek Sowiecki dokonał straszliwej zbrodni, mordując blisko 22 tys. oficerów Wojska Polskiego , Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb mundurowych. Wśród ofiar było wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, środowisk naukowych, lekarzy i prawników. W ten sposób kierownictwo Związku Sowieckiego na czele ze Stalinem pozbawiło życia znaczną część polskich elit. Za popełnienie tej zbrodni wojennej i zbrodni ludobójstwa nikt nigdy nie poniósł odpowiedzialności. Dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać o ofiarach sowieckich mordów, upowszechniać wiedzę o tych wydarzeniach i odpowiednio upamiętniać tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę.

W dodatku artykuły:

  • dr hab. Dariusz Iwaneczko: Wstęp
  • Katarzyna Kyc: Pamiętki z katyńskich dołów śmierci 
  • dr Piotr Chmielowiec: Sprawa śledcza nr 31812. Podporucznik Mieczysław Nyczek - oficer Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, zołnierz ZWZ we Lwowie (1914-1941)
  • dr Piotr Szopa: Ofiary zbrodni katyńskiej związane z powiatem strzyżowskim
do góry