Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek historyczny Oddziału IPN w Rzeszowie „80 lat od »Akcji Reinhard«”

Dodatek ukazał się 9 marca 2022 r. w „Życiu Podkarpackim”, 11 marca w „Nowinach”, 14 marca w „Super Nowościach”.

  • Dodatek historyczny Oddziału IPN w Rzeszowie „80 lat od »Akcji Reinhard«”
    Dodatek historyczny Oddziału IPN w Rzeszowie „80 lat od »Akcji Reinhard«”

W 80. rocznicę deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował dodatek historyczny poświęcony Żydom skazanym na zagładę w ramach „Akcji Reinhard”.

9 marca 1942 r. mieleccy Żydzi zostali zgromadzeni przez niemieckie formacje policyjne na rynku, a następnie wywiezieni na teren dystryktu lubelskiego. Nocą z 16 na 17 marca 1942 r. do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Działaniom tym Niemcy nadali kryptonim „Aktion Reinhard” na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha. Ofiary operacji Reinhard zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Miejscem kaźni był również obóz koncentracyjny na Majdanku. Ludobójstwo Żydów w Generalnym Gubernatorstwie było integralną częścią przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.

W ramach „Aktion Reinhard”, która trwała od marca 1942 do listopada 1943 roku, Niemcy zamordowali około dwa miliony Żydów. Większość uśmierconych stanowili Żydzi z terenów Generalnego Gubernatorstwa, z okręgu białostockiego i Komisariatu Rzeszy Wschód. Wśród ofiar była również ludność żydowska z Protektoratu Czech i Moraw, Słowacji, Rzeszy, Austrii, Grecji, Jugosławii, Francji, Holandii i Białorusi. W grudniu 1942 r. obóz został zamknięty. Przez następne miesiące Niemcy zacierali ślady swoich zbrodni.

W dodatku artykuły:

  • Andrzej Krempa: Deportacja mieleckich Żydów
  • dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec: Początek akcji „Reinhard” w Rzeszowie w świetle wspomnień Mali Mintzberg, Mosze Ostera i Aleksanrda Hellera – żydowskich mieszkańców grodu nad Wisłokiem
  • dr Wojciech Hanus: Akcja „Reinhard” w dystrykcie Galicja
  • dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy: Realizacja Aktion Reinhard na tzw. Rzeszowszczyźnie
  • dr Piotr Szopa: Wybrane przykłady upamiętnień poświęconych ofiarom Holokaustu w województwie podkarpackim
do góry