Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek prasowy IPN - 40. rocznica przełomowego strajku studentów w Łodzi, który przesądził o rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

W styczniu i lutym 1981 r. na łódzkich uczelniach trwał, zakończony sukcesem, najdłuższy w powojennej Europie strajk studencki

Strajk studencki w Łodzi zakończył się 18 lutego 1981 roku zawarciem Porozumienia Łódzkiego. W proteście wzięło udział ponad 10 tysięcy studentów łódzkich uczelni. Młodzież domagała się m.in. rejestracji NZS, zniesienia obowiązkowych zajęć z języka rosyjskiego, ograniczenia ingerencji cenzury w publikacjach naukowych, dostępu do podręczników zawierających prawdę o historii Polski oraz żądała osądzenia winnych masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. i represji stosowanych wobec protestujących w czerwcu 1976 r., swobody podróżowania zagranicę.

W dodatku znajdziemy m.in. teksty dr. Sebastiana Pilarskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, Wznosząca fala Solidarności oraz Najdłuższy i największy strajk studencki w Europie, jak również wywiady z liderami protestu.

 

 

do góry